חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה
הוסף ל::

חום יולי אוגוסט: איך לשמור על מערכת ה- אודיו / וידאו קרירה | רמקולים & אודיו | מדריכים | ראשי

חום יולי אוגוסט: איך לשמור על מערכת ה- אודיו / וידאו קרירה

גודל אות: Decrease font Enlarge font
איך לקרר מערכת קולנוע ביתי / אודיו איך לקרר מערכת קולנוע ביתי / אודיו

החום כאן ואיתו מגיעה גם סכנת התחממות למערכת: איך מגנים על מערכת האודיו (סטריאו או קולנוע ביתי) וגם מסך הטלוויזיה מפני טמפרטורות גבוהות ומה הם הפתרונות הקיימים לענין? מדריך.

חום יולי אוגוסט הגיע ועימו גלי החום הבלתי נמנעים אשר משפיעים לא רק עלינו אלא גם על רכיבים ומכשירים כמו מערכת הבידור בבית. לכל מסך, רסיבר קולנוע ביתי או מגבר סטריאו יש טווח טמפרטורות בו הם מסוגלים לעמוד בהפעלה ממושכת בתנאים שלא יקצרו את אורך חיי המוצר. הקפדה על מספר כללים, תאפשר למערכת האודיו וידאו לעבור בהצלחה גם את ימי הקיץ הלוהטים בישראל.

טלוויזיות


בהתקנה, מומלץ להרחיק את מסך הטלוויזיה מחלון בכדי להמנע מקרינת שמש ישירה עליו, או לוודא שיש תריס או וילון שמגנים בפני השמש. בבתים הממוקמים קרוב לים, הלחות עלולה לגרום להתפתחות קורוזיה במעגלים והרכיבים הפנימיים במסך ולקצר את חייו, אלא אם פתחי הבית סגורים והמזגן פועל כל הזמן בעונה הלחה. כדאי לדעת כי גם פתיחה פתאומית של חלונות הבית ממצב בו יש מזגן מקפיא בחום הקיץ, עלולה ליצור התעבות של מים (אדים שהופכים לנוזל) בתוך המכשיר. בנוסף, הצבה בסמוך לחלון או דלת הפונה אל חוץ הבית מעלים את החשיפה לאבק.


איזה מסך מתחמם יותר?

באופן עקרוני, מסכי LCD מבוססי תאורת LED אמורים להתחמם פחות ממסכי ה- LCD "הרגילים" בהם פועלת תאורת פלורוסנט אשר הינה "בזבזנית" ופולטת יותר חום. גם פלזמות עלולות לפלוט חום סביבתי לא קטן, חלקן מגיעות עם מאווררים פנימיים - מדי פעם, מומלץ להתקרב למסך ולהקשיב האם יש מאוורר חורק מאחורי הקלעים.

מסך טלוויזיה בסלון, צילם: אורי וינגרט
בסלון המודרני, יש כאלו אשר מבקשים ליצור נישה מעוצבת בקיר (בנויה עם לוחות גבס בד"כ), בפועל, זהו שקע בתוכו מותקנת הטלוויזיה, לכן, מומלץ לשמור על רווח בין כ- 5 ס"מ לפחות מקצה המסך לבין דפנות הנישה בצדדים, זאת בכדי לאפשר לאוויר החם לצאת החוצה ומעלה ומנוע יצירת "מלכודת חום" בה יתבשל המסך...


שימו לב לעוצמת התאורה

אנחנו תמיד ממליצים שלא לצפות במצב תמונה "דינמי" משום שהוא מקצין את ערכי התמונה באופן מלאכותי, אבל בהיבט הזה, יש עוד סיבה טובה שלא לבחור בו, משום שהוא מפעיל את תאורת המסך בעוצמה גבוהה – מה שמגביר את החום וגם מקצר את חיי הטלוויזיה, בעוד מצבי תמונה כמו "סרט" / "Movie" מורידים את עוצמת האור באופן ניכר. במסכים חדשים רבים, ניתן לכוון את עוצמת התאורה האחורית במסך מה שקרוי Backlight בתפריט כיול התמונה, ודאו שעוצמת התאורה אינה מכוונת על המקסימום. ובכלל, צפו בטלוויזיה כאשר יש אור סביבתי שאינו בוהק מדי (שמגיע למשל מחלונות פתוחים), כך ניתן להוריד את עוצמת התאורה במסך שאינה נדרשת להתגבר על אור סביבתי חזק.

מערכת אודיו / קולנוע ביתי


ראשית, מומלץ לנקות את המערכת מאבק שסותם את פתחי האוורור, חונק מאווררים ואף עלול לגרום לשריפתם או לקצר במעגלי המכשיר – לחצו כאן לקישור: מדריך "איך לנקות את המערכת".


למה חם?
מידת החימום של המערכת תלויה במספר גורמים, בינהם ניתן למנות את צפיפות המכשירים (כמה רווח נותר בינהם), זרימת האויר בינם, גודל החלל הפנימי בו הם מותקנים וכמות החום אותה הם פולטים. באופן מסורתי, רכיבי הגברה הם שיוצרים את כמות החום הגדולה במערכת, אולם זה תלוי גם בטופולוגיית ההגברה (השיטה בה בנוי המגבר) כאשר מגברים בשיטת Class A ידועים כחמים במיוחד (וצורכים מדיה גדולה של זרם, גם כאשר הווליום נמוך או לא מושמעת מוזיקה במערכת), אחריהם בתור הם מגברי Class AB (הנפוצים ביותר) והקרירים ביותר הם מגברי Class D. ברסיבר קולנוע ביתי, כאמור, יחידת ההגברה תפיק חום, אבל לא רק היא: מכשירים מודרניים מגיעים עם מעבדים המיועדים למטרות שונות כמו עיבוד וידאו ובקרה, גם אלו פולטים חום.


אם המערכת שלכם כוללת מגברי מנורות / שפורפרות, אלו פולטים חום רב – חלקם מגיעים גם עם "כלוב מתכת" שמונע נגיעה בלתי רצויה בשפורפרות הרותחות. מגברים כאלו חובה להציב בראש המזנון / מעמד המערכת כאשר אין עצמים או מכשירים אחרים אשר צמודים אליהם.


לעומתם, נגני תקליטורים, מפיקים חום נמוך יחסית, אבל אם התקנתם בארון סטרימר (נגן מדיה), אזי הוא כולל מעבד ולעיתים גם כונן קשיח פנימי שפולט חום בעת עבודתו ולכן חובה לאווררו.


פתוח = קריר

הכי מומלץ לרכוש מעמד יעודי למערכת האודיו / וידאו, אשר כולל מדפים במבנה פתוח ומאוורר, אבל לא תמיד "הנהלת הבית" מסכימה לענין ודורשת בשימוש ברהיט / מזנון שהינו אידאלי פחות לענין הצבת המערכת. אל תציבו את מכשירי המערכת בתוך רהיט סגור, הם יתחממו, יסבלו ואולי אף יסיימו את חייהם מוקדם בהרבה מהצפוי והרצוי.

מעמד (סטנד) יעודי למערכת אודיו - הכי טוב. צילם: אורי וינגרט
אבל, אם אין בידכם ברירה ורהיט סגור לגמרי או למחצה מתגלה כאפשרות היחידה עבור התקנת מערכת האודיו (שמורכבת ממכשירים כמו מגבר, רסיבר, נגן CD / DVD / Bluray, סטרימר ועוד), אזי תצטרכו להתקין מערכת אוורור אקטיבית, קרי מאווררים.


לפני רכישת הרהיט / מזנון בתוכו תמוקם המערכת, יש למדוד את מידות המכשירים ולדאוג כי ישאר מרווח מספק של 2-3 ס"מ לפחות בין המכשיר לדפנות וכ- 5 ס"מ לפחות מחלקו העליון של המכשיר ועד לתקרת הרהיט שמעליו.


רסיברים ומגברים רבים מגיעים עם גופי קירור פנימיים, בחלקם מסתפק היצרן בגושי מתכת בעל צלעות דקות שסופחות את החום מהרכיבים שיוצרים אותו (למשל טרנזיסטורי הגברה שעלולים להגיע לטמפרטורות גבוהות או מעבדים) ופולטות את אותו החום למעלה – דרך חרירי האוורור, זה דומה בעיקרון למנועי אופנועים מקוררי אויר ומכוסי צלעות קירור, אך שם, יש זרימת אויר מהירה כאשר האופנוע נמצא בנסיעה. היות והרסיבר או המגבר אינם זזים לשום מקום, בחלק מהמקרים, מוסיף היצרן גם מאוורר שמוציא את החום החוצה ונכנס לפעולה רק מעבר לטמפרטורה מסויימת.


באם החלטתם להצמיד מאוורר אל מכשיר שפולט חום רב, דעו כי התקנת מאוורר שמכניס אויר אל תוך קרבי המכשיר תביא להצטברות אבק רב בתוכו – ענין מאוד לא בריא וגם תפזר את האויר בניגוד לתכנון המקורי של המכשיר ועלולה לגרום לחימום בלתי מתוכנן של רכיבים חשמליים, לכן, את המאוורר מתקינים כך שהוא מוציא את האויר החם החוצה מחרירי האוורור.


מעמד יחודי למערכת, צילם: אורי וינגרט
התקנת מאוורר בתוך רהיט


המחשבה הנפוצה והמוטעית היא כי ניתן להסתפק במאוורר בודד שמזרים אויר אל תוך חלל הרהיט בו שוכנת המערכת, אבל, בפועל, לא מספיק להתקין מאוורר בתוך רהיט סגור – אם אין מעגל של זרימת אוויר שמכניס אוויר נקי וקריר פנימי ומוציא את האוויר החם החוצה, הרי שלא עשינו בכך דבר. אוויר חם עולה למעלה ונלכד במבוי סתום, זו הסיבה לכך שמארזי מחשבים שולחניים, למשל, מגיעים עם מאוורר לכניסת האויר אשר ממוקם בתחתית המארז ואילו זה שמוציא אותו החוצה נמצא למעלה. לכן, את המאוורר שמפנה אויר חם החוצה (בתפקיד ה"אגזוז") מתקינים בחלק הגבוה של הארון.


השימוש הנפוץ לצורך זה הינו במאווררי מחשבים, יש מאווררים שמגיעים בקטרים קטנים יחסית של 40 מ"מ / 60 מ"מ, אך המאווררים הגדולים יותר (90/120 מ"מ למשל) הינם יותר שקטים – פועלים במהירות סיבוב נמוכה יותר, זאת לעומת הקטנים בקוטרם שמשמיעים קול שריקה מורגשת. גם כאן יש חשיבות לניקוי האיזור: אבק עלול להכנס אל תוך מיסבי המאוורר, פעולה שאינה בריאה לו כלל וכלל, המאווררים היקרים בחבורה מגיעים עם מיסבים עמידים יותר.


מדף מאוורר של Active Thermal Managementעבור צינון המערכת, אפשר לרכוש מוצרים יעודיים כמו אלו של חברת Active Thermal Management המיובאים לישראל, זוהי חברה אמריקאית לתכנון וייצור פתרונות אוורור וקירור של מערכות אודיו וידאו אשר ממוקמות בארונות מסד או בארונות סגורים.

חשוב לדעת כי הנחה של מכשירים במגדל (מכשיר על מכשיר), למשל נגן DVD או Blu-ray על גבי רסיבר שפולט חום כלפי מעלה, גורמת לנזק כפול: חימומו של המכשיר העליון וחסימת פתחי האוורור של זה מתחתיו.

בין המוצרים הקיימים בשוק לפיתרון בעיה זו, אפשר למצוא את A/V Cooler של חברת Antec, זהו משטח אלומיניום הכולל מאווררים ואותו מציבים על גבי ראשו של רסיבר קולנוע ביתי. יש משתמשים אשר עושים שימוש דומה במשטחי קירור המיועדים במקור למחשבים ניידים.


A/V Cooler של חברת Antec
כאמור, החובבים בעלי ידי הזהב, ישמחו לבנות פתרונות בשיטת עשה זאת בעצמך, למשל עם הזמנה של קיט במחיר של קצת יותר מ- 40$ הכולל זוג מאווררים למחשב מחוברים על משטח משותף וגם ספק כח 12Volt, אפשר להשיג קיטים כאלו גם עם כיסוי עץ שיתאים למראה המזנון בסלון.

מאווררים למערכת
המהדרין יתקינו גם בקר מהירות אשר מאפשר לשלוט על מהירות המאוורר או חיישן חום המשנה את המהירות בהתאם לטמפרטורה.
עבור התקנת המאווררים במזנון, יש לפתוח פתח בדופן העץ (רצוי כמובן בצידו האחורי בגלל סיבות אסטטיות), לקבע את הגוף בעזרת ברגים מתאימים אל הרהיט ולדאוג לאספקת חשמל עם ספק כח מתאים (בדרך כלל, מדובר על 12 וולט עבור מאווררי מחשב). שימו לב שהמאוורר הנכון (הגבוה) מכוון להוציא אויר מן המזנון החוצה ואילו זה התחתון מכניס אויר טרי וצונן יותר.

מאווררים למערכת אודיו וידאו

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (9 תגובות פורסמו):

avatar
jecky49 1970-01-01 02:00:00
ליאור בוקר טוב . היכן ניתן לקנות את משטח ההפרדה עם הקרור תודה.
avatar
נמר 1970-01-01 02:00:00
בחנות לייזר סיטי.
avatar
jexy 1970-01-01 02:00:00
ישנם הרבה מאוד פתרונות יצירתיים בכדי למנוע חום יתר של המערכת. אחד הפתרונות הוא לתכנן את המערכת מראש בכדי שתקבל את האורור הדרוש. בלי קשר, למערכת יש חום עבודה סביר שאינו מושפע ממזג האויר בחוץ, לכן אין טעם לרכוש מוצרים נוספים ומיותרים אם המערכת מקבלת את האוויר הדרוש. למערכות שלא תוכננו מראש וישנה בעיה של חום (אפילו בחורף קשה) ישנם פתרונות כמו חיישני טמפרטורה ומערכת קירור אקטיבית (זוג מאוררים, אחד מכניס אויר והשני מוציא).
avatar
hbs 1970-01-01 02:00:00
זה מה שכתוב בכתבה אבל
avatar
adif 2012-01-08 11:39:57
בוקר טוב, האם ניתן להסתפק בשני מאווררים בעלי פעולה הפוכה בחלק התחתון בארון שברשותי הרכיבים נמצאים בחלק האמצעי של מזנון המחובר לקיר.
avatar
2012-01-08 12:54:55
רעש מאווררים במזנון שלום לי יש את הפיתרון הכי לא טוב - הרסיבר, DVD, ממיר יס יושבים אחד על השני בתתוך מזנון עם דלת זכוכית וחור יחיד לאוורור + הוצאת כבלים. אם אני אתקין בחלק העליון של התא מאוורר 12" של מחשב שמוציא את החום זה יספיק בצורה מינימלית? האם המאוורר ייצור רעש של הדיקט שיורעד מתנודות המאוורר ? תודה
avatar
1970-01-01 02:00:00
אוורור הרסיבר בדקתי את הנושא ביסודיות: יש יחידות אוורור ייעודיות למידות הסטנדרטיות של הרסיבר. חברת COOL COMPONENTS חברת ELAN Z FAN חברת PARASOUND כולם מארה"ב חלקם מופעלים בעזרת כבל טריגר מהרסיבר ניתן גם למצוא אותם ב-EBAY אך צריך להתאים את המתח החשמלי ל-220 שום דבר לא זול במיוחד...
avatar
jexy 1970-01-01 02:00:00
ישנם כמה פתרונות לבקרה עם חום בארונית והוצאתו. הנה כמה דוגמאות למה שרשמתי מקודם (בקר טמפרטורה + ריליי + סט מאוררים שקטים ייעודיים...
avatar
איתי ו. 1970-01-01 02:00:00
רלוונטי גם היום...:שתוי:
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: