חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

הטוב הרע והמכוער בעולם הסלולר | סמארטפונים & טאבלטים | כתבות | ראשי

הטוב הרע והמכוער בעולם הסלולר

גודל אות: Decrease font Enlarge font
הטוב, הרע והמכוער בעולם הסלולר הטוב, הרע והמכוער בעולם הסלולר

האם גלקסי של סמסונג הוא מכשיר טוב באופן מוחלט לעומת אפל אייפון שהינו המכשיר הרע? אולי זה הפוך בעצם בכלל ומי אחראי על קביעת הגדרות כאלו ואחרות? טור אישי של כרמי.

רגשות

מסתבר כי אנחנו קשורים מאוד למכשיר הטלפון הנייד שלנו, אחרי הכל הוא נמצא איתנו כל הזמן, בכיס או בתיק, אנחנו לא זזים בלעדיו במשך היום ואפילו בלילה הוא נשאר קרוב - אחרי הכל הוא גם משמש כשעון מעורר. כך שזה כלל לא מפתיע עצם העובדה שיש לנו רגשות רבים למכשיר וגם לחברה המייצרת אותו, בדרך כלל, יש לנו גם מה לומר על החברה המתחרה עם דעה ברורה על כל מכשיר בשוק - האם הוא טוב, רע או מכוער.

מערבון

הרשו לי להפנות אתכם לכמה שורות של נוסטלגיה, או בעצם לסרט נוסטלגי שלם, דבר שיעזור לי להציג כמה נקודות. אני מתכוון לסרט המיתולוגי הטוב הרע והמכוער. כילד, אני זוכר את הסרט היטב וברור ואפילו צפיתי בו שוב כמה פעמים ועדיין אני מצטט ממנו משפטי מפתח ובצורה לקויה מן הסתם. לצעירים שבינינו שלא מכירים את הסרט וגם לחולי הנוסטלגיה הסרט מספר את סיפורם של שלושה גיבורים הטוב הרע והמכוער. כמו בסרט ישן קלאסי, יש גיבור כאן אחד טוב כמובן מול סיפורם של רע ומכוער.

הגיבור הטוב

קל לנו לזהות את דמויות הסרט, המכוער הינו באמת מכוער ורע, רוצח ואיש אכזר. הטוב בעצם גם הוא לא ממש טוב אלא גם פושע, כבר אז בסרט הישן הזה - לא הכל היה שחור ולבן. כך גם בחיים, אין דבר שהוא מהווה רק טוב שלם, וכך גם מכשירי הטלפון שלנו: אין מכשיר שהוא רק טוב ואחר שהוא ממש רע מוחלט (למעט מספר מצומצם מאוד של דגמים שכשלו). כך גם בנוגע לחברות אשר מייצרות את המכשירים הללו, הן לא רק טובות או רק רעות באופן טוטאלי.


כסף, כסף

אולי זה יפתיע כמה מהקוראים כאן, אבל ענין ידוע הוא שחברות מסחריות מחפשות דבר אחד בחיים: כסף, היום וגם מחר. כך עובד העולם שלנו וגם אפל, נוקיה, מיקרוסופט וגוגל חותרות לאותה המטרה. לכן, מוזר לי מאוג לקרוא תגובות של קוראים המגדירים חברה מסוימת כטובה לקהילה וחברה אחרת רעה או משפטים בסגנון של "אני לא קונה מכשיר של חברה זו בגלל שהיא פושעת". כאמור, אני לא מאמין שיש חברה שהינה טובה צרופה או אחרת רעה לגמרי.
בתמימות הנוסטלגית שלי, חשבתי שאנחנו אמורים לרכוש את המכשיר המתאים לצרכים שלנו ולא את זה שמיוצר ע"י חברה שאנחנו אוהבים – חשים אליה "משהו".

הפעלה חכמה

בכדי שמכשיר טלפון חכם יעבוד ויהיה מסוגל לבצע את המשימות הרבות המוטלות עליו, הוא זקוק למערכת הפעלה שכיום גם היא כבר לא ענין פשוט. כל חברה בוחרת במערכת הפעלה למכשירים שלה וחלק מהיצרנות מספקות מכשירים עבור מספר מערכות הפעלה שונות. אם חברת גוגל, למשל, מוציאה מערכת אשר בבסיסה היא חינמית, היא לא עושה זאת בכדי לתרום לקהילה בשורה התחתונה אלא במטרה להרוויח כסף. אכן, גוגל לא גובה כסף מחברות שמייצרות מכשירים עם מערכת הפעלה שלה. האם זה אומר שהיא טוב בסרט הזה? לא, זה אומר שזהו הכיוון אסטרטגי בו היא בחרה. 

נכון להיום, חברות המייצרות מכשירים בעלי אנדרואיד חשופות לתביעות על הפרת פטנטים במערכת ההפעלה וגוגל לא מגנה עליהם מכך. לדוגמה, סמסונג משלמת נכון להיום כסף למיקרוסופט על השימוש במערכת ההפעלה אנדרואיד החינמית של גוגל בגלל חשש להפרת פטנטים. אז מי כאן הטוב ומי כאן הרע, שוב, אני לא בטוח שיש כאן שחור ולבן.   


המכשיר הנכון


חלק מאיתנו רוכש מכשיר אשר מהווה סמל סטטוס, חלק אחר מהאוכלוסיה מחליף בכל פעם טלפון קיים למכשיר החדש והחזק ביותר בשוק - לי זה נראה לגיטימי והגיוני מאוד. אבל קונספט זה לא מתאים לכל אחד, למשל, להורים שלי או לדודה שרה סוג מכשיר כזה לא ישרת בהכרח את הדרישות שלה וזה לא מה שחשוב לה באמת. הצרכים שלהם ושלי למשל שונים לגמרי ויכול להיות שמכשיר אחד יתאים עבורנו אך עבור האחרים, מכשיר אחר יספק פתרון מוצלח יותר.

יתרה מזאת, אם במכשיר מסוים יש לי יכולת להיכנס למערכת ההפעלה, לשנות ולעדכן הגדרות ואפילו לשנות את גרסת מערכת ההפעלה, איך בדיוק נקודה זו גורמת למכשיר כזה להתאים יותר להורים שלי, לדודה שרה או אפילו למיטל הקטנה. אחרי הכל, הן לא מבינות בנושאים האלו ונקודות אלו לא יקדמו את חווית המשתמש שלהם במכשיר.

שחור ולבן

אני יכול להמשיך ולתת דוגמאות רבות על רמת התמיכה בעברית, מספר בליבות שיש למכשיר או גודול חנות היישומים של מכשיר זה או אחר. אבל נקודות אלו עדיין לא יכולות להפוך מכשיר מסוים להיות הטוב המוחלט עבור כל משתמש או צורך. כך הוא גם המצב לגבי חברות שמפתחות את מערכת ההפעלה והמכשירים, אין חברה שהיא "רק טובה" לנו ואחרת שהיא רק רעה - החיים הם לא מערבון מהמאה הקודמת בו היה ברור מי הוא טוב, רע ומי המכוער. ואפילו בסרט הטוב ורע ומכוער לא הכל היה רק שחור ולבן, כך גם בתחום הסלולאר אין מכשיר שהוא הטוב ביותר עבור כל לקוח - אין חיה כזו וגם אף פעם לא תהיה כנראה.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (16 תגובות פורסמו):

avatar
hbs 1970-01-01 02:00:00
כל המחנות של האוהדים , אפשר לחשוב שיוצא להם משהו מזה , בסוף רק מוציאים מהם כסף
avatar
1970-01-01 02:00:00
כתבה פוליטית זאת ממש כתבה דיפלומטית. אינך מציע עדיפויות, אתה רק מבהיר שלא הכל שחור ולבן וכולם יודעים את זה. זה כמו להסביר שאקמול זה טוב לכאבי ראש אבל מצד שני גם מזיק, זה ידוע ובמקום לתת דוגמא תרופה אחרת בעלת פחות תופעות לוואי הראת במה כולם עוזרים ובמה לא. לדעתי כתבה מבוזבזת יכלת להסביר את היתרונות של כל סוג פלאפון ולתת עדיפות שלך אישית גם כדי לא להשאיר את הכתבה "אפורה" מצטער על השליליות שלי פשוט כשקראתי הרגשתי שאתה משאיר אותי בלי משהו חדש רק ניסית אולי להרגיע את ה"מלחמה" בין אוהדי אייפון לסמסונג
avatar
zs 1970-01-01 02:00:00
יש לי הרגשה שאתה פיספסת את הכתבה, אף אחד לא מנסה להשאיר אותך עם "משהוא חדש". ומי שהוא אוהד שרוף הוא משול לפנאטי,(כלפי אהדתו)ועם פאנטיים אין מה לחדש. סה"כ הסקירה האירה פן אחר ולא היתה אמורה להציג מי יותר טוב.
avatar
mokes 1970-01-01 02:00:00
ההבדל הגדול הוא בתמיכה. רוכשי אפל נתמכים ע"י אפל במחויבות המצופה מאפל. רוכשי אנדרואיד, ע"פ מה שרואים כעת, יכולים ליפול בין הכיסאות של גוגל ויצרן הפון, סמסונג למשל. רואים את זה ע"י העובדה ששדרוגי תוכנה באנדרואיד הפכו לנושא כאוב ביותר, אפילו על דגמים חדישים ביותר. גוגל מנסה להעתיק את מודל מיקרוסופט - מערכת הפעלה סטנדרטית שתהיה בשימוש אצל הרבה יצרנים. הצרה היא שבתחום המכשירים הידניים מאוד קשה לקבוע סטנדרטים לחומרה. צריך גם לזכור שבתחום ה PC מיקרוסופט קבעה את הסטנדרטים ביחד עם אינטל וזה מאוד הקל על פיתוח התוכנה שלה. למזלנו אין יצרן אחד כמו אינטל ששולט בחומרה בטלפונים (ואתם רואים את זה במחירים הנמוכים של הניידים) - אבל דבר זה הופך את המשימה של אנדרואיד (לרוץ על הרבה פלטפורמות שונות) לקשה ביותר.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
זאת ממש כתבה דיפלומטית. אינך מציע עדיפויות, אתה רק מבהיר שלא הכל שחור ולבן וכולם יודעים את זה. זה כמו להסביר שאקמול זה טוב לכאבי ראש אבל מצד שני גם מזיק, זה ידוע ובמקום לתת דוגמא תרופה אחרת בעלת פחות תופעות לוואי הראת במה כולם עוזרים ובמה לא. לדעתי כתבה מבוזבזת יכלת להסביר את היתרונות של כל סוג פלאפון ולתת עדיפות שלך אישית גם כדי לא להשאיר את הכתבה "אפורה" מצטער על השליליות שלי פשוט כשקראתי הרגשתי שאתה משאיר אותי בלי משהו חדש רק ניסית אולי להרגיע את ה"מלחמה" בין אוהדי אייפון לסמסונג אורח - על מה שאתה מדבר בהחלט שווה כתבה נוספת - רעיון גדול, תודה
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
ההבדל הגדול הוא בתמיכה. רוכשי אפל נתמכים ע"י אפל במחויבות המצופה מאפל. רוכשי אנדרואיד, ע"פ מה שרואים כעת, יכולים ליפול בין הכיסאות של גוגל ויצרן הפון, סמסונג למשל. רואים את זה ע"י העובדה ששדרוגי תוכנה באנדרואיד הפכו לנושא כאוב ביותר, אפילו על דגמים חדישים ביותר. גוגל מנסה להעתיק את מודל מיקרוסופט - מערכת הפעלה סטנדרטית שתהיה בשימוש אצל הרבה יצרנים. הצרה היא שבתחום המכשירים הידניים מאוד קשה לקבוע סטנדרטים לחומרה. צריך גם לזכור שבתחום ה PC מיקרוסופט קבעה את הסטנדרטים ביחד עם אינטל וזה מאוד הקל על פיתוח התוכנה שלה. למזלנו אין יצרן אחד כמו אינטל ששולט בחומרה בטלפונים (ואתם רואים את זה במחירים הנמוכים של הניידים) - אבל דבר זה הופך את המשימה של אנדרואיד (לרוץ על הרבה פלטפורמות שונות) לקשה ביותר. חבל רק שבארץ אין לנו סניף של אפל ואת רמת השרות של סנפי אפל בעולם
avatar
menahem 1970-01-01 02:00:00
כרמי, ה"סיפור" קצת יותר מורכב כי הצרכן (באשר הוא) איננו ראציונאלי. שנים חשבו שכן ושנים ניסו לנבא מה הצרכן רוצה,חשבו שהצלחו והסתבר שלא. כמו שציינת דווקא המכשירים שבאמת יעילים במחינת התפקוד והמענה לצרכים נכשלו בשוק. קם אחד (פסיכולוג בכלל ולא כלכלן) קטף פרס נובל בכלכלה על כך שהוכיח שהצרכנים אינם רציונאליים. קוראים לו דניאל כהנמן. כאשר ההתנהגות איננה ראציונאלית דברים כמו שימושיות,עלות תועלת נוחות וכו וגו פשוט לא נלקחים בחשבון לעומת זאת שיקולים כמו: זהות עם המותג,סטאטוס חברתי וכו וגו כן נלקחים בחשבון. עוד דבר שהוא מאוד אנושי (ויחודי למין הזה) הוא האנשה (פרסוניפיקציה) של דברים. אם קניתי מכשיר שעונה על הצרכים ,הלא ראציונליים, שלי כמו זהות עם המותג,סטאטוס חברתי ועוד אני גם מפתח כלפיו רגשות אנושיים של אהבה שינאה ולפעמים אפילו שלילה של האחר. כל השאר כתוב בפוסטים מעלי - מעבדה לאי רציונאליות בהיתהוותה.:) מנחם.
avatar
mokes 1970-01-01 02:00:00
חבל רק שבארץ אין לנו סניף של אפל ואת רמת השרות של סנפי אפל בעולם זה בכלל חבל מאוד.... יש לי מקבוק ישן כבר מזמן ללא אחריות, והייתי איתו בארה"ב כשהטאצ'פד שלו התחיל להתחרפן. נכנסתי לסניף של אפל, בדקו אותו, הזמינו טאצ'פד חדש שעליו שילמתי בערך $50, אמרו לי לחזור למחרת שירכיבו לי אותו במחשב, ובינתיים אמרו לי שאני יכול לרכוש עכבר חדש ולהחזיר אותו אחרי שהטאצ'פד יתוקן, וכך עשיתי. לקחו $0 על עבודת הטכנאי, מקבוק מתוקן תוך יום ובכל מקרה הם דאגו שיהיה לי איך לעבוד איתו גם בזמן התקלה. אני תוהה מה היה קורה לי פה בארץ עם תקלה דומה - כמה זמן וכסף היו הולכים לי.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
כרמי, ה"סיפור" קצת יותר מורכב כי הצרכן (באשר הוא) איננו ראציונאלי. שנים חשבו שכן ושנים ניסו לנבא מה הצרכן רוצה,חשבו שהצלחו והסתבר שלא. כמו שציינת דווקא המכשירים שבאמת יעילים במחינת התפקוד והמענה לצרכים נכשלו בשוק. קם אחד (פסיכולוג בכלל ולא כלכלן) קטף פרס נובל בכלכלה על כך שהוכיח שהצרכנים אינם רציונאליים. קוראים לו דניאל כהנמן. כאשר ההתנהגות איננה ראציונאלית דברים כמו שימושיות,עלות תועלת נוחות וכו וגו פשוט לא נלקחים בחשבון לעומת זאת שיקולים כמו: זהות עם המותג,סטאטוס חברתי וכו וגו כן נלקחים בחשבון. עוד דבר שהוא מאוד אנושי (ויחודי למין הזה) הוא האנשה (פרסוניפיקציה) של דברים. אם קניתי מכשיר שעונה על הצרכים ,הלא ראציונליים, שלי כמו זהות עם המותג,סטאטוס חברתי ועוד אני גם מפתח כלפיו רגשות אנושיים של אהבה שינאה ולפעמים אפילו שלילה של האחר. כל השאר כתוב בפוסטים מעלי - מעבדה לאי רציונאליות בהיתהוותה.:) מנחם. כלומר, תגיד לי איזה מכשיר יש לך - אומר לך מי אתה?
avatar
menahem 1970-01-01 02:00:00
כלומר, תגיד לי איזה מכשיר יש לך - אומר לך מי אתה? ממש כך.תסתובב בשוק הכרמל ותבין עד כמה הדבר מרחיק לכת... זה,גם,נכון במוצרי צרכנות אחרים:רכב,בית ומיקומו (ובכלל בעלות על בית) וגם לנושאים שדנים פה בפורומים העלי גוון מקצועי. אנסח את זה אחרת: תדאג שאראה עם איזה אוטו באתה לפגישה איתי,תספר לי איפה הבית שלך,וגם שאין לך משכנתא עליו (אפילו שזה אולי שקר) ואת האייפוד 9 גירסה 21 pro תשים על השולחן כשתו המחיר "לא הספקתי..." להסיר. והינה לך המסר המאוד ברור שאתה רוצה שאקבל למרות שהרכב הוא של המנכ"ל שלך בכלל,לבית יש לך משכנתא רצח וגם הליך מול בנק למשכנתאות והאייפד שלך משולם בתשלומים שאתה כבר מפגר באיזה שניים שלושה ואי אפשר,כבר,להוציא ממנו שיחות רק לקבל.... מנחם.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
רגע יש לי BMW אז מה זה אומר עלי? :)
avatar
menahem 1970-01-01 02:00:00
רגע יש לי BMW אז מה זה אומר עלי? שיש לך BMW. אם הייתה לך מרצדס - פקיד השומה היה קורא לך לחקירה.:) BMW,כרמי,זה לא מספיק: צריך שעון תואם,אי..פון תואם,משקפי שמש תואמים (תחליף כבר את אלה שלך...) לפטופ תואם (או משומש אבל אל תוריד את תג המחיר),יש בת"א חנויות יד שנייה לביגוד אפשר שם למצוא חולצות ומכנסיים ממותגות בלי להוציא משלוותו את מנהל הבנק. בטח שכחתי עוד כמה דברים. BMW זה רק ההתחלה... תתחדש. שחורה? צריך נהג? (לא הולך בלי עוזון או איזה אקדח מפלסטיק ומשקפי שמש תואמים ומינימום מקרר שלוש דלתות בהיבט הפיזי). :) :) :) סופ"ש נעים. מנחם.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
כן, יש לי BMW שחורה (סדרה 1) - שהלכתי לרכוש היה אפשרות לבחור או שחור או לבן (צבע מטלי זה בתוספת של 5000 ש"ח), אז חשבתי איזה צבע לקחת והיתה שם בחורה (צפון-בונית) שרכשה מכונית כזאת ואמרה שהמכונית צריכה להיות רק בצע לבן - אז אמרתי לחבר שהיה איתי - OK אני לוקח שחור :) יש כאן מספיק סטראוטיפים בסיפור?
avatar
menahem 1970-01-01 02:00:00
יש כאן מספיק סטראוטיפים בסיפור? לא :( [תרגום חופשי בלתי תלוי ומצונזר ממילות גנאי הקשורות לאות השביעית של הא"ב העיברי] "לפני כמה ימים הודיע צוות איבר-המין מנכ"ל חברת התפוח על השקה של איי-דפדפת דור חדש. הלילה בחוצות החלו חניות חברת התפוח להפיץ את האויש-דפדפת בגרסה החדשה ביבשת הראשונה שהגיע לקו החצות (אוסטרליה) ואח"כ לזו שעזבה אותו ביפן. [RIGHT]אולג קונובלוב תושב רוסיב לא יכול היה לחכות שהאייייי - דפדפת תגיע לארץ מוצאו ולכן טס ליפן לרוכשה מיד לאחר שחצות עזב את טוקיו[/RIGHT]. בעודו ממתין בתור לרכישת האי-דפדפת אמר הרוסי:"[RIGHT]כולם ברוסיה רוצים אייפד, אך כדי לקנות אותו שם אצטרך לחכות כמה חודשים" והוסיף:"זה מזכיר לי איך לפני 30 שנה חיכיתי שמונה שעות בכפור כדי לראות את המאוזוליאום של לנין" זה סטיראוטיפ!!!! מנחם. נ.ב אני מניח שה איי בתחילת שם המוצר התיחס ללנין לפני שעבר להתגורר במאוזוליאום, והדפדפת מתייחס לפנקס הצקים של ההוא מחברת התפוח ששם משפחתו דומה לאות השביעית של הא"ב העברי. - ודי לחכימא ברמיזה. מנחם [/RIGHT]
avatar
mokes 1970-01-01 02:00:00
בלי קשר לאנשים שיוצאים מגדרם ע"מ להשיג מוצר כלשהו (אכן תופעה הזויה) - האם יכול להיות שעדיין, למרות הטירוף והאטרף - פשוט מדובר במוצר טוב במחיר זול? (אולי זול מדי.... ע"ע הלחץ על העובדים אצל היצרן הסיני של אפל, פוקסקון).
avatar
1970-01-01 02:00:00
סיכום איפון מיועד למשתמש הפשוט שרוצה להרגיש מתוחכם, אנדריוד מיועד למשתמשי מחשב שיודעים את הסודות שהמשתמש הפשוט לא יודע או לא רוצה לדעת.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הרשם לעדכוני האתר
Email: