חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

פוג'י X100 – מצלמה מחוץ לעדר, ביקורת | מצלמות | ביקורות | ראשי

פוג'י X100 – מצלמה מחוץ לעדר, ביקורת

גודל אות: Decrease font Enlarge font
מצלמת פוג'י - Fujifilm X100 במבחן מצלמת פוג'י - Fujifilm X100 במבחן

ה- X100 של Fujifilm, מציגה מספר תכונות יחודיות, כמו עינית אופטית משולבת עם צג מידע אלקטרוני, חיישן גדול APS-C ועדשה קבועה עם צמצם גדול. היא לא מושלמת (בעיקר בתחום התפעול), אבל מציגה יופי של תמונות. ביקורת מצלמה.

תמיד אהבתי מצלמות. מצלמה טובה מהווה שילוב של מכניקה עדינה עם אופטיקה טובה, מעין פלא אופטומכני באריזה קומפקטית. בתקופות שונות ברשותי היה מגוון רחב של מצלמות - בתחילה מצלמות רפלקס קטנות, אחר כך TLR ורפלקס בפורמט בינוני ואז גם פורמט גדול. בהתחלה, רכשתי אותן כי התלהבתי מהמצלמות עצמן, אחר כך הן הפכו לכלי עבודה, אבל תמיד זה קרה כי פשוט נדבקתי בחיידק הצילום. בכל השנים הרבות של עיסוקי בתחום זה לא הגעתי לכדי התנסות בסוג בודד של מצלמות (מבין אלו המיועדות לצריכה של ציבור רחב) - מצלמות Rangefinder. והנה, לאחרונה הוצע לי לכתוב על מצלמה חדשה של פוג'י, שעוד בטרם צאתה לשוק הפכה כבר לאגדה. מובן שהסכמתי מיד.

מדובר במצלמה קומפקטית (ביחס לגודל החיישן שלה) בשם Fujifilm X100. גולת הכותרת שלה הוא חיישן 12‪.‬3MP בגודל APS‪-‬C, שמקביל למצלמות רפלקס דיגיטליות, הגדולות ממנה בהרבה. המצלמה מצויידת בעדשה קבועה 23mm‪/‬F2‪.‬0, המקבילה ל-35 מ"מ בפורמט מלא.

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
אבל מה עם האף?

אי אפשר שלא להתרשם ממנה במבט ראשון - עם מבנה מתכתי, בקרים מכניים כמו פעם, עדשה בצמצם גדול F2. מיד מתחשק לקחת אותה לידיים. ביד המצלמה מתיישבת נוח מאוד - הגודל, המשקל והאחיזה מאוזנים ומעניקים תחושה של מכלול בנוי היטב. ואם כבר מדברים על המבנה הארגונומי - המאפיין הבולט (תרתי משמע…) והמאחד את כל הצלמים הוא הדבר הבולט הזה על הפנים שלנו, הממוקם בין העיניים. האף. יצרני מצלמות נוהגים לבחון פרמטרים כמו גודל כף היד, מיקום נוח של לחצנים במצלמה יחסית לאצבעות היד, מרחק ראיה מהעינית ועוד. אבל כמעט כולם מתעלמים מהאף, שכל הזמן מפריע להצמד לעינית ומלכלך את המסך בגב המצלמה. כל זה נכון לגבי מצלמות רפלקס. במצלמות Rangefinder העינית ממוקמת בקצה הגוף, והאף פתאום לא מפריע. זה מרגיש נח וטבעי לחלוטין. יש יתרון נוסף לעיניות Rangefinder - אין מראה שחוסמת את שדה הראיה בעינית ברגע הצילום, ואז יודעים בודאות מה צילמנו.


פוג'י X100 הקטנה היא מצלמת Rangefinder, ובתור שכזו החידוש המרענן ביותר שלה הוא העינית. זהו התקן משולב, הבנוי משני מרכיבים עיקריים - עינית אלקטרונית ועינית אופטית.

עינית משולבת

העינית האלקטרונית EVF ‪(‬Electronic Viewfinder‪)‬ מציגה את התמונה ישירות מהחיישן, וזו למעשה התמונה שהעדשה רואה. החסרון - זמן התגובה, או תדירות עדכון התמונה שלה הינו איטי מדי לטעמי.


העינית האופטית (OVF (Optical Viewfinder היא למעשה פתח מכני בגוף המצלמה, התמונה הנצפית חיה וברורה. בכלל, העינית האופטית הרשימה אותי מיד מהרגע הראשון שהשתמשתי בה. בתוך העינית האופטית מוקרן פירוט טוב של הפרמטרים של צילום - צמצם, מהירות תריס, נקודת המיקוד, היסטוגרמה (!), אופק מלאכותי ועוד. בנוסף לכל אלה מוצגת מסגרת התמונה. למי שלא החזיק בידיו מצלמת Rangefinder מימיו, זה מחייב הסבר:

- במצלמת רפלקס מותקנת עינית אופטית בגב המצלמה באמצע, קצת מעל העדשה ומאחורי הפריזמה. הצלם רואה בעינית את התמונה דרך העדשה, כפי שהיא תתקבל בסוף על החיישן.

- במצלמה קומפקטית התמונה מוצגת על מסך בגב המצלמה. אין עינית אופטית. גם כאן התמונה שרואים היא זו שתתקבל בסוף.
- במצלמת Rangefinder מותקנת עינית אופטית בקצה השמאלי של הגוף. מעין חלון בתוך גוף המצלמה. כלומר, הצלם רואה ישירות דרך חלון זה, ולא דרך העדשה. הבעיה טמונה במרחק של כמה סנטימטרים שקיים בין העינית לעדשה התמונה הנצפית דרך העינית אשר הינה שונה מהתמונה שרואה העדשה. תופעה זו בולטת יותר ככל שמתקרבים לאובייקט המצולם. התופעה נקראת Parallax Error. במילים פשוטות, זה די מתסכל ״למסגר״ במדויק קומפוזיציה מסויימת, ואז לגלות שהמצלמה צילמה קצת הצידה... פוג׳י השתמשו בטכנולוגיות עדכניות, והמצלמה מציגה בתוך העינית מסגרת של התמונה הסופית, שמשנה את מיקומה בתלות במרחק המיקוד של העדשה. כלומר, המסגרת נעה בתוך העינית יותר ימינה ולמטה, ככל שמתקרבים לאובייקט המצולם. מרתק! ויותר חשוב - מונע הפתעות אחרי הצילום.

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
ממשיכים הלאה. על העדשה ישנן שתי בליטות לשינוי הצמצם. זהו פתרון נוח עבור עדשה קטנה, חבל רק שהצמצם משתנה בערכי F‪-‬stop שלמים. הייתי מעדיף מצבי ביניים של חצי או שליש F‪-‬stop, אבל אין. אפשר לבצע קפיצות של 1/3 stop מעל או מתחת לערך שנבחר בעדשה באמצעות מתג מסוג rocker על גב המצלמה, עליו יותר פרטים בהמשך.

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100

חסרון נוסף - אין בעדשה הברגה להרכיב פילטר מגן על העדשה. תמוה לגמרי. הדבר הראשון שאני עושה בקניה של עדשה זה להרכיב עליה פילטר UV. יותר פשוט ויותר זול להחליף פילטר שרוט, מאשר לתקן עדשה שרוטה… פוג'י מוכרים מתאם לפילטרים עם הברגה של 49 מ"מ:

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100

הבעיה היא שברגע שמרכיבים את המתאם, לא ניתן להרכיב את מכסה העדשה. מסורבל.

מה עם הרוקר?

ואם כבר מדברים על פתרונות לא מוצלחים, הנה עוד שניים:


‫-‬ בגב המצלמה, בחלקו העליון הימני יש מתג פלסטיק שחור מסוג rocker. התפקוד שלו משתנה בהתאם לנסיבות, אבל המשותף לכולן - המתג קטן מדי ולכן קשה להפעלה. בנוסף הוא נלחץ בקלות רבה מדי. לדוגמא, אם תוך כדי צפיה בעינית משנים באמצעות ה- rocker את ערכי הרגישות ISO, הטיה של הכפתור יכולה שלא לשנות כלום, וכתוצאה מכך, האדרנלין (שם חליפי לעצבים) משתחרר בכמויות לא מבוקרות. מיד מתחילים ללחוץ ביתר מרץ על המתג, הערכים קופצים יותר מהנדרש, או שהמתג נלחץ וקובע ערך קיים, וצריך לחזור על הפעולה כדי להגיע לערך הנדרש. לבינתיים, הרגע הנשגב חלף לו מן העולם, או בפשטות, פיספסנו את הצילום. מתג יותר גדול עם קליקים יותר ברורים היה משפר את השליטה בו בהרבה.

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
-‬ בצד ימין בגב ממוקם לחצן התפריט, ומסביבו גלגל לנווט בתפריט או לשינוי מהירות התריס במצב ידני. הגלגל משמש גם כארבע לחצנים לשליטה על מבזק, צילום מאקרו, איזון לבן ומנוע/מחיקה של תמונה. זהו גלגל דקיק ועל קצהו שיניים זעירות בולטות. כנראה מיועד לבעלי ציפורניים חדות, כי לכל השאר הוא קטן מדי ושוב, כמו ה-rocker נלחץ בקלות רבה מדי. מאוד לא נח בהפעלה.

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
יש דברים נוספים מעצבנים במצלמה זו, כמו למשל העובדה שלאחר הצילום, מופיעה בעינית האלקטרונית EVF תצוגה של התמונה, שזה הרגע צולמה ואז העינית נחסמת לראיית האובייקט המצולם לשנייה או שתיים מעצבנות (צריך לבטל לגמרי את הצגת התמונה). או כמו למשל המיקוד הידני של העדשה הוא למעשה מיקוד אלקטרוני מתוך גוף המצלמה, הנשלט ע" הטבעת למיקוד ידני שעל העדשה, והוא לא  מכני אמיתי וכו'.

יופי של תמונה

מאידך, כל זה מתאזן על ידי איכות התמונה הפנטסטית, שהיהלום הקטן הזה מפיק. הסיבות לכך פשוטות: חיישן גדול והעדר פילטר AA לפני החיישן‪.‬


יום חורפי בכפר סבא עם הבנות שלי מיה ורוני. המצלמה על רגישות ISO400, וזו התוצאה:

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
הרעש בתמונה הינו שולי לחלוטין עד ISO 1600. ברגישות גבוהה יותר הרעש מתחיל להיות יותר מוחשי בתמונה, אבל גם כאן הוא נשלט יפה, ולטעמי לא מפריע לתמונה המתקבלת. הנה שוב מיה ורוני יותר מאוחר באותו היום. לא נשאר הרבה אור, אז מעלים את הרגישות ל- ISO 3200. יש רעש, אבל זה נראה לגמרי לא רע:

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
תוצאה מרשימה זו נובעת משימוש בחיישן גדול, שמאפשר שימוש בתאים פוטואלקטריים גדולים, המספקים תפוקה טובה גם ברמות אור נמוכות. כל זה לא היה אפשרי עד עכשיו במצלמות קומפקטיות בגודל כזה. בקיצור, למי שהיה ספק - הגודל כן קובע.

הערה נוספת לגבי החיישן של פוג'י X100: כפי שנאמר קודם, אין פילטר antialiasing על החיישן, וכתוצאה התמונות חדות מאוד ועשירות בפרטים. פילטר AA הוא למעשה פילטר מטשטש, שנועד למנוע תופעות moire. התופעה מתקבלת מצילום אובייקט שמכיל רשת עדינה, כמו סוגי עריג מסויימים. בגלל אפקט moire בתמונה רואים מאין טבעות צבעוניות. הנה דוגמא מבגד שצילמתי לאחרונה:

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
העניין הוא שהתופעה נדירה בחיי היום-יום, אלא אם אתה צלם שמתפרנס מצילום בגדים או אריגים. וויתור על הפילטר מאפשר לפוג'י להפיק תמונה חדה מאוד. חבל שיצרנים אחרים לא אימצו עדיין את הגישה הזו.

בתמונה הבאה אפשר לראות בפרט מלוח המודעות, המוגדל ל-100%, עד כמה המצלמה חדה:


ISO 400, F4, 1/320sec

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100

פרטים ב- 100%

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100

גרסא עדכנית של Lightroom (נכון לעכשיו 3‪.‬6) קוראת את קבצי ה- RAW של פוג'י X100 ללא בעיות כלשהן.

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
כאן בתמונה של מיה המבזק על מילוי אוטומטי, עבד יפה. איזון לבן אוטומטי מתקשה להתמודד עם הגוון הירקרק האופייני לנורות פלורסנט, אבל זה ניתן לתיקון בנגיעה קלה ב- Lightroom. הנה התוצאה:

צילם: מיכאל כץ, ביקורת מצלמה פוג'י Fujifilm X100
התמונה לא טופלה מעבר לאיזון לבן, גם לא להורדת רעש (צולם ב- RAW, כפי שאני מצלם תמיד). גם ברגישות 1600 הרעש מזערי! הרבה מעבר למה שמצפים ממצלמה בגודל כזה.

אם לחזור לתפעול המצלמה, אז מהירות המיקוד האוטומטי סבירה, אבל לא מעבר לכך. הוא מספיק לצילומים סטטיים, אבל לא למשהו שזז מהר, כמו ילדים משחקים, למשל.

בורר מהירות התריס, בורר פיצוי החשיפה שלידו, כוון הצמצם בעדשה - כולם מאוד נוחים להפעלה, עם קליקים ברורים בין מצב למצב. לחצן שחרור התריס - לחצן הצילום - גדול, עם עצירה ברורה לחצי לחיצה, ומגיב מיידית לצילום.

המצלמה מספיק קטנה וקלה, כך שיהיה ניתן להכניס אותה לכיס של מעיל, אבל בקיץ יהיה צורך בתיק קטן או ברצועה.

סיכום

המצלמה הותירה אצלי תחושה מעורבת: מצד אחד זהו מארז בגודל מושלם, עם בקרים קלאסיים נהדרים, עדשה פנטסטית וחיישן גדול ואיכותי. מצד שני התגנבו פנימה כמה פתרונות לא מוצלחים הפוגעים בחוויית השימוש במצלמה, שלטעמי הגרוע בהם הוא ענין הצגת תמונה לאחר צילום בתוך העינית האופטית שפוגם בצילום של מספר תמונות אחת אחרי השניה. הדבר קל לפתרון ע"י עדכון גרסת התוכנה במצלמה.


אבל כל החסרונות האלו מתגמדים, כאשר מורידים את התמונות למחשב, ורואים מה הפלא הקטן הזה מסוגל לעשות. גם בתנאי תאורה קשים.
נכון שעדשת prime במצלמה קומפקטית נראית מגבילה, אבל לעניות דעתי זו דווקא הזדמנות אותה מקבל הצלם להפעיל שני כלים חשובים בארסנל כלי הצילום שלו: הראש והרגליים.
ולבסוף, המצלמה משדרת איכות גבוהה גם ברמת הבניה וגם ברמת הגימור שלה. זהו כלי שישרת את בעליו שנים רבות.

בקיצור, מצלמה משובחת.

מחיר: 5,700 ש"ח

אחריות: קבוצת שמעוני

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (14 תגובות פורסמו):

avatar
LiorDrZ 2012-02-02 12:30:59
מיכאל סחתיין על הביקורת :בעד: יש למצלמה הזו טונה של דברים לא טובים ומעצבנים ברמות קשות... אבל בסופו של דבר. בשבילי זו המצלמה הכי מהנה שיצא לי לצלם איתה בעידן הדיגיטלי עד כה. ליאור
avatar
eldo 2012-02-02 21:56:23
אני אוהב את עיצוב הרטרו... מגניב.
avatar
נמר 2012-02-02 22:30:08
מיכאל. אם היית צריך לבחור בין המצלמה הזו ל-slr קטנה של קנון או ניקון. במה היית בוחר?
avatar
carmi 2012-03-02 09:57:24
נמר אני חושב שהבחירה צריכה להיות מול מצלמה כמו NEX של סוני
avatar
LiorDrZ 2012-03-02 10:05:11
מיכאל. אם היית צריך לבחור בין המצלמה הזו ל-slr קטנה של קנון או ניקון. במה היית בוחר? אמנם לא מיכאל אבל אני חושב שאני יכול לתת את השני סנט שלי... המצלמה הזו לא מיועדת להחליף מצלמת DSLR כי היא מוגבלת ביחס ל DSLR בגלל העדשה הקבועה. הסיבה העיקרית שבגללה קונים מצלמת DSLR היא ביכולת להחליף עדשות ולהתאים אותם לכל סיטואצית צילום. המצלמה הזו באה בנוסף למצלמת DSLR לצלמים שרוצים מצלמה קטנה עם איכות של מצלמת DSLR, מצלמה שקטה ועם פקדים חיצוניים ושליטה בכל פרמטר צילום + עדשת 35 מ"מ מהירה שהיא קלאסית לצלמי רחוב. הפוג'י לא מיועדת לכל אחד גם מבחינה כלכלית (היא עולה יותר ממצלמת DSLR קטנה) וגם מבחינת צורת השליטה. וצריך קצת להבין בצילום בשביל להנות ממנה מכיוון שרוב העבודה היא ידנית. האם הפוג'י טובה יותר ממצלמת DSLR קטנה + עדשת 24מ"מ צמצם 2? אני מצאתי שכן... הגודל, המשקל והאיכות של החיישן + העדשה של הפוג'י מצויינם ויכולים להחליף סט זהה. ויש לפוג'י עוד כמה יתרונות פסיכים בשימוש עם פלאשים חיצוניים מול כל מצלמות ה DSLR שיש בשוק בגלל התריס האלקטרוני. הסט המקביל שלי של ניקון D3s + עדשת 35מ"מ צמצם 1.4 שוקל יותר מ 2 ק"ג לעומת הפוג'י. איכות התמונה של הניקון עדיפה אבל... הפוג'י קטנה יותר, איכותית לא פחות, שקטה, והרבה יותר דיסקרטית וסלחנית ברחוב לעומת הבטטה של ניקון. והיא גם הרבה יותר יפה :) ליאור
avatar
נמר 2012-03-02 14:47:44
תודה רבה איש. תשובה ממצא בהחלט. (-:
avatar
carmi 2012-03-02 19:22:54
ואיך שכחתי לציין תודה למיכאל על כתבה מופרטת ומלמדת - איזה כיף
avatar
ZEEVZOOM 2012-04-02 22:06:06
מצלמה פורצת דרך,מזכירה את הכייף של לייקה. תודה למיכאל כצ על התחקיר המאלף.
avatar
איתי_הגיתי 2012-05-02 20:47:56
ליאור, אמנם אני מסכים אם כל מה שכתבת, אבל ההשוואה היא לא לבטונדה D3 אלא ל D3100 עם עדשת פריים קטנה. אבל זה תאורטי כי אין לניקון, או לקנון, עדשת 21-22מ"מ (שווה ערך ל35מ"מ של הפוג'י) צמצם 2 קטנה, ככה שמי שרוצה מצלמת רחוב/טיול קטנה, הפוג'י עושה שכל, ביחוד שהיא משמעותית קטנה יותר מ DSLR, אפילו הקטנות. רק חבל שהיא יקרה כ"כ, והפוקוס איטי כ"כ וכדומה. פוג'י יורים לעצמם ברגל.
avatar
LiorDrZ 2012-06-02 01:40:04
איתי, זאת מצלמת נישה יקרה זה נכון. אבל היא כוונה להתחרות במקבילה של לייקה ה Leica X1 שעולה 2000$ לעומת 1200$ ולא במצלמות DSLR. מבין השתיים לפוג׳י יש הרבה מאד יתרונות מול ה Leica X1 בכל התחומים והיא טובה ממנה בהרבה. (וגם נראית יותר טוב) ולגבי ההשוואה בין מצלמת DSLR קטנה מול הפוג׳י אני יכול לומר לך שזאת השוואה לא פשוטה מכיוון שאלו שתי מצלמות שונות לחלוטין ולכל אחת מהם יש יתרונות וחסרונות. מבחינת איכות עשיתי השוואה מול הניקון D90 עם עדשת Voigtlander Color Skopar 20 mm f/3.5 SL II ומבחינת ביצועי חיישן (צבעים, ISO), משקל, תריס חרישי לחלוטין, גודל. הפוג׳י היתה טובה יותר. מבחינת ורסטיליות, מהירות פעולה ו AF אין מה להשוות... זה לא היה כוחות. פוג׳י X100 מול ניקון D3100 - פוג׳י בלי היסוס (למרות ועם כל החסרונות). היא הרבה יותר מצלמה מאשר מצלמות ה DSLR מרמת הכניסה.
avatar
nirper 1970-01-01 02:00:00
חברים - יש בעייה חמורה בפוג'י X-100 ראשית תודה לכותב הבלוג על ההשקעה והמידע. איך לי ביקורת על הכתוב בשום צורה. ברצוני להוסיף. נרשמתי במיוחד לאתר בכדי להזהיר. קיימת בעייה שנקראת SAB Sticky Aperture Blades ב - Fuji X-100 לצערי גיליתי זאת רק לאחר הקנייה בחלק נכבד מהדגמים הלהבים של הצמצם לא נסגרים כראוי ויש צורך להחליף את הצמצם. מסתבר שהאינטרנט מפוצץ בתלונות על זה. איך אני גיליתי?!? התמונות לסירוגין בהירות מדי למרות שמד האור וכל ההגדרות היו מדויקות! חיפשתי בעיות חשיפת יתר באינטרנט ומצאתי שאלפי אנשים נאלמו לשלוח המצלמה לתיקון. ניתן לראות בבירור כיצד הלהבים לא נסגרים ל F מסוים כמו שהם אמורים. גם יש את זה ביוטיוב ממש הסרטות של הבעיה. הקיצר אני עכשיו צריך לשלוח לתיקון או שמא ימצאו לי פתרון אחר, אולי יהיו הוגנים ויחליפו. כך או כך זה ממש לא כיף לשלם 5300 שח על מצלמה ולגלות שיש בה בעיה מובנית באלפי יחידות ברחבי העולם. עדיף לוותר על הסיכון. מה שממש מדאיג זה שאנשים סיפרו איך הבעיה חזרה שוב מספר חודשים לאחר התיקון שלה במעבדות פוגי. פשוט עגמת נפש. לפי מה שכתוב ברשת כל מצלמה שנשלחה לפוג'י הוחלף אצלה כל מנגנון העדשה. סיפור שלוקח כמעט חודש!!! ממליץ להימנע. [url=http://www.flickr.com/groups/x100/discuss/72157628477176139/]http://www.flickr.com/groups/x100/discuss/72157628477176139/ [url=http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&message=39833523&changemode=1]http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&message=39833523&changemode=1 [url=http://www.youtube.com/watch?v=B94LElPtiYY][url]http://www.youtube.com/watch?v=B94LElPtiYY
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
בלוג, כתב בלוג? אני נעלב בשביל הכתב
avatar
michael123 1970-01-01 02:00:00
מבין השתיים לפוג׳י יש הרבה מאד יתרונות מול ה Leica X1 בכל התחומים והיא טובה ממנה בהרבה. (וגם נראית יותר טוב) בטח :) צילמת עם X1? כמו היתרונות של טויוטה על רולס רויס יש לה עדשה Elmarit 28mm ל-X1 יש יתרון אחד ברור - איכות התמונה וחווית הצילום http://www.flickr.com/photos/24038132@N08/sets/72157627182969511/
avatar
LiorDrZ 1970-01-01 02:00:00
מיכאל, מצלמה זה כלי עבודה שבידיים נכונות ניתן להפיק צילומים טובים בלי להתעסק בזהות היצרן. אין ספק שהצילומים שאשתך מפיקה מהלייקה טובים מאד והאיכות שלה מצויינת. זה לא חוכמה לתת לצלם טוב לצלם עם מצלמה ועל פי זה לשפוט אם היא טובה כן או לא... [url=http://www.flickr.com/groups/takenwithiphone/pool/][url]http://www.flickr.com/groups/takenwithiphone/pool/ לשאלתך כן צילמתי עם ה X1 וכן יש לי ניסיון איתה. האם היא שווה את מחירה ביום ההשקה 2100$ התשובה שלי חד משמעית לא. האם הפוג'י טובה ממנה כן חד משמעית. אין ספק שה X1 מצלמה טובה עם צבעים טובים ועדשה טובה. אבל המצלמה הזו סובלת מהמון חסרונות כמו AF איטי להחריד, זמני כתיבה מגוחכים, ISO שמיש עד 800 וממשק לא ידידותי בעליל. האם היה ניתן לסבול ביצועים כאלו ממצלמה זהה רק שלא כתוב עליה לייקה? ועוד עם תג מחיר שכזה? אני בטוח שלא. האם הפוג'י מצלמה מושלמת? ממש לא... יש לה המון בעיות ושטויות וכמו שאמרתי בפוסטים קודמים. שתי המצלמות האלו הם מצלמות נישה שלא נראה עוד מכיוון שעידן מצלמות ללא המראה דוחק את המצלמות האלו הצידה. תהיה בטוח שלא תהיה X2 מלייקה כמו שלא תהיה X200 מפוג'י. ליאור
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הרשם לעדכוני האתר
Email: