חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

ביקורת מסך מחשב LG IPS236V | טלויזיות & וידאו | ביקורות | ראשי

ביקורת מסך מחשב LG IPS236V

גודל אות: Decrease font Enlarge font
ביקורת מסך מחשב LG IPS236V ביקורת מסך מחשב LG IPS236V

מסך המחשב של LG, מגיע עם פאנל IPS, תאורת LED אחורית ורזולוציית Full HD. מחירו הנוח, יכול להפוך אותו לאלטרנטיבה למסכים הפשוטים יותר, בדקנו אותו.

הרוב המוחלט של מסכי המחשב הזולים, נמכר כיום עם פאנל LCD מסוג TN, באותו הפאנל, חבויים הגבישים – דרכם עובר האור מהמנורות בגב המסך היישר אל הצופה. אותם גבישים הם שקובעים את כמות הגוונים בתמונה, מרחב זויות הצפיה במסך וגם מהירות התגובה של הפיקסלים. כאמור, פאנל ה-TN  מככב במסכים אותם נמצא במסגרת התקציב הנוח יותר, אך יש לזה כמובן גם מחיר בדמות זוית תמונה מוגבלת יחסית וגם טווח גוונים צר יותר בהשוואה למסכים יקרים. על ההבדלים בין הפאנלים השונים, תוכלו לקרוא במדריך על מבנה מסכי LCD.

באופן מסורתי, מסכים עם פאנל LCD  איכותי יותר, מסוג IPS או PVA, הוצעו במחיר כפול ואף יותר מזה של מסך TN אך גם זה משתנה עם הזמן וכעת ניתן לראות אותם במחירים נוחים בהרבה. אלו לא דווקא דגמים שמיועדים לגרפיקאי המקצוען, אלא למשתמשים מתקדמים שרוצים לערוך תמונות תוך שהמסך מסוגל להציג את התוצר כשהוא קרוב – כמעט זהה לתמונה שצולמה במקור (עומק צבעים של 8 ביט במקום 6 בפאנל TN), כולל "הגוון הספציפי הזה בין צהוב לכתום" שהם מחפשים, תוך כדי שהם נהנים מזוית צפיה טובה מאוד – פרמטר שהינו חשוב כאשר עובדים עם מסך רחב.


כאמור, דגם ה- IPS 236 של LG, מציע מחיר אטרקטיבי יחסית לדגמי העבר של פחות מ- 1,300 ש"ח והוא מגיע גם עם תאורה אחורית מסוג LED.


ביקורת מסך מחשב LG IPS236V
עיצוב נעים

בהתאם לרוח העיצובית ששורה על LG בשנה האחרונה, גם מסך זה הינו מעודן במראהו, בעל מסגרת שחורה מפלסטיק מבריק, בעלת קצה תחתון שקוף שמכיל גם נורת הפעלה כחולה ושורת לחצני מגע ממעל. בדרך כלל, מסכים עם פאנל IPS, הינם מוכוונים בעיקר לשוק המקצועי ושם העיצוב הינו הרבה יותר ענייני ומרובע, אך כאן, LG, עיגלה את הפינות לטובת "נעים בעין" לצרכנים.


על המסגרת, מוטבעים שני שמות, אחד מהם הוא FLATRON והשניIPS LED  שמסגיר שני פרמטרים חשובים במפרט הטכני: כאמור, את סוג פאנל ה- LCD  המכונה IPS ואת התאורה האחורית שתומכת בו והיא מסוג LED. יש ל- LG מסכי מחשב דקיקים עד כאב בעין (כמו זה למשל), זהו לא אחד מהם, אבל הוא עדיין נחשב בקטגוריית ה-"דק", בזכות נורות הלד הקטנטנטות בתוך גופו בהן נעשה שימוש.


רגל המסך, עשויה חומר פלסטי שקוף בגוון ברונזה, ניצבצ על משטח עגול. לצערו של המשתמש, אפשרויות הכיוונון הינן בסיסיות מאוד וכוללות רק אפשרות לשינוי זוית מול המשתמש (Tilt) שגם היא מוגבלת למדי (5 מעלות קדימה ו- 15 מעלות לאחור), ללא יכולת שינוי גובה למשל.


חיבורים
כניסות המסך, כוללות את VGA הותיקה, DVI וגם HDMI, כך שהענין מכוסה היטב, יש גם יציאת אודיו לאוזניות, במקרה בו האודיו מגיע דרך כבל ה- HDMI. מאחור, ניתן לראות גם שקע למנעול קניגסטון, לאיבטוח המסך לשולחן, למשל.


אל תפריטי המסך (ניתנים להצגה בשפות רבות, אך ללא עברית), מגיעים לאחר נגיעה באחד מלחצני המגע ולאחר מכן בחירה באופציה הרצויה.  גרפיקת התפריטים פשוטה להבנה והכיתוב שמצביע על תפקיד כל לחצן, מוצג גם הוא על המסך עצמו ולא מוטבע באותיות קטנות על המסגרת, כך שלא צריך עיני נץ בכדי להבין תפקידו של כל לחצן ולנווט בתפריטים. בתפריט התמונה, אפשר לשנות פרמטרים כמו בהירות, ניגודיות וחדות, טמפרטורת צבע על פי מצבים קבועים מראש (חם, קר וכו') או לפי צבעי יסוד RGB, אפשר לשנות גם את ערך הגאמא (פירוט בגוונים הכהים בתמונה). מי שמחפש אפשרויות שליטה מדויקות יותר על הצבע, ימצא אותם במסכים יקרים יותר, המתאימים יותר לעבודת גרפיקאים למשל.


המשתמשים שאינם רוצים להסתבך, יבחרו באחד ממצבי התמונה המוגדרים מראש, כמו Movie, Photo או TEXT המאפשר לעבוד לאורך זמן בנוחות גדולה יותר עבור העיניים.


ביקורת מסך מחשב LG IPS236V
איכות תמונה

כמובטח, זויות הצפיה הינן מרשימות מאוד ביחס למקובל במסכי TN, הצבעים שומרים על מראה אחיד גם במבט מהצד ורק בזוית קיצונית יחסית בצדדים התמונה מתחילה להחשיך, גם בזויות האנכיות המצב טוב מאוד ומי שמתרגל לזויות של מסך מבוסס IPS, יתקשה לחזור חזרה למסך רגיל. ציפוי המסך הקדמי הינו מסוג מט, מה שמוסיף לו נקודות זכות בסעיף התמודדות עם השתקפויות, באופן הרבה יותר טוב מאשר מסכים מבריקים בגימורם.


במצבי ברירת המחדל, איתם מגיע המסך מהמפעל, התמונה בוהקת – בהירה מדי לעין, אפילו מכאיבה לטעמי ויש להוריד מערך הבהירות באופן ניכר, גוון הצבעים הכללי נוטה לכיוון הכחלחל "קר", כך שאם זה אינו לטעמכם, יש לכוון את טמפרטורת הצבע לכיוון החם (צהבהב) יותר, גם משחק עם ערך הגאמא בתפריט, יכל לעזור במשהו בהורדת הגוון הכחול המודגש. התוצר על המסך, ססגוני בצבעיו ונוטה להחמיא לתמונות שצילמתם, למשל, אשר מוצגות על המסך. מתי טווח הגוונים הרחב של המסך יכול לבוא לעזר? למשל, אם אתם מעצבי אתרים שרוצים "לחבר את צבע כחול המסגרת עם הלבן של הרקע דרך עשרה גווני ביניים של תכלת", מצד שני, סביר להניח כי חלק גדול מגולשי האתר שעיצבתם, לא יצליחו לראות את כל גווני הביניים כי יש להם מסך עם פאנל TN.


ביקורת מסך מחשב LG IPS236Vניגודיות התמונה השביעה רצון ביחס למסך מחשב, גווני הביניים בין שחור ללבן הוצגו באופן נאות, כמו כן, רזולוציית ה- IPS236V עומדת על 1920X1080p, כך שסרטי "Full HD" ביחס תמונה 16:9 תופסים את כל שטח המסך. הפרטים בסצינות חשוכות בסרט "האביר האפל" הוצגו בצורה טובה, אם כי השחור קיבל גוון סגול במבט מהצד. מצב sRGB נתן את התמונה עם הצבעים העזים והרוווים ביותר וגם התמונה הניגודית ביותר והיה מהנה יותר לטעמנו בעת צפיה בסרטים.


בדוגמה שקיבלנו לסקירה, לא ניצפו זליגות אור בולטות מהפינות או נקודות אחרות במסך והתמונה היתה אחידה למדי בעוצמת התאורה לשטח המסך.


בפרמטר אחד, יש לפאנל ה- IPS נחיתות ביחס ל- TN, זהו זמן התגובה הנמוך מעט יותר, בבחינה מדוקדקת, ניתן להבחין במריחה קטנטונת שעלולה להפריע לגיימרים מושבעים, אבל, על פי נסיוני, עבור הרוב הגדול של השימושים והמשתמשים, זה לא יהיה ממש מורגש.


בסופו של יום, אם נתחיל בסעיף הנגד, נציין אפשרויות מוגבלות לכיוון פיזי של המסך ותמונה שדורשת כיול (קל, עבור מי שמסתפק רק בהתאמת עוצמת הבהירות לעין, או מתקדם עבור מי שמבקש לקבל דיוק גדול יותר בצבעים), אבל, מי שמבקש לקבל יותר איכות בתמונה תמורת כמה מאות שקלים בודדים ביחס למסך הממוצע, יקבל צבעים חיים ורוויים לעין, כאמור, זה לא מסך מושלם עבור אנשי מקצוע (שיהיו מוכנים גם לשלם הרבה יותר תמורת כלי מקצועי), אבל, למשתמש המתקדם, הוא יוכל לבוא לעזר במספר דרכים ויהפוך את השימוש במסך לססגוני יותר.


דגם: LG IPS236V


גודל: 23", כניסות: DVI+VGA+HDMI, יציאת אוזניות

רזולוציה: 1,920X1,080
טווח צבעים: 16.7 מיליון
זמן תגובה: 5ms
זויות צפיה: 178 מעלות.
צריכת חשמל: 36 וואט
מחיר ממוצע: 1,260 ש"ח
אחריות: 3 שנים של חברת ח.י.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (1 תגובות פורסמו):

avatar
אופיר לוי 2012-04-02 08:03:26
מסך לא רע, אבל במחיר שלו עדיף לקחת את מהמסך של dell שגם מגיע עם פנאל ips.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הרשם לעדכוני האתר
Email: