חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

Dell Inspiron 1090 – מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורת | מחשבים | ביקורות | ראשי

Dell Inspiron 1090 – מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורת

גודל אות: Decrease font Enlarge font
Dell 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט Dell 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט

ה-Inspiron 1090 של Dell הינו מחשב נייד בעל מסך Flip אשר מסוגל להסתובב במקומו עד 180 מעלות. האם מחשב כזה יכול להתחרות בטאבלטים מתקדמים כמו גלקסי או אייפד? ביקורת.


Dell מציגה- מחשב נייד מדגם 1090 בסגנון "רובוטריק" אשר יכול לשנות צורה בכל עת ובהתאם לנוחות שלנו, בהתאם לסוג העבודה וסביבתה.

זירת הקרב: מחשבי לוח נגד מחשבי מחברת

בשנה האחרונה, הושקו לא מעט דגמים חדשים של  מחשבים ניידים, בעולם שמתחיל להיות רווי טאבלטים (מחשבי לוח). הצורך הבסיסי במחשב נייד למטרות גלישה, הפך להיות נחלתם של הטאבלטים וממשק המגע כבר שכנע רבים שכך צריך להיות אורח השימוש שלנו במחשב. בסביבה של אייפונים, אייפדים ועוד שלל מכשירי מגע, המחשב הנייד הפך להיות זניח ביותר, אלא אם הוא מספק 'יכולות על' בדמות מפרט מפואר עבור עריכה של תמונות וסרטים או למטרות גיימינג. נישת מחשב המחברת (Notebooks) מציגה בד"כ מפרט צנוע יותר, כך שמחשבי הלוח, שגם לא מציגים מפרטי על, יכולים לתת כאן תחרות.

Inspiron 1090 – מחשב מחברת או מחשב לוח? 

ה-1090 הינו מחשב נייד קטן בעל מסך בגודל של 10.1 אינץ'. בעזרת  סיבוב המסך ניתן לעבור למצב 'טאבלט' ולהשתמש בממשק המגע הייחודי של Dell, בנוסף לממשק המגע המובנה ב-Window 7.

Dell Inspiron 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורת
מבנה - קטן, אבל חזק ואיכותי

כאשר אוחזים ב-1090 ניתן להבחין באיכות בנייה גבוהה מאוד. קיימת הפרדה ברורה בחומרים –המסך המתקפל דק מאוד וגבו אפור וחלק עם לוגו היצרן. כל מעטפת המחשב, שהיא בעצם המסגרת שלו, כולל התחתית, הינה בצבע שחור מט, עם מרקם חלק ונעים, שטח המקלדת הינו שחור בעוד שכל הסובב למקלדת אפור מטאלי.

Dell Inspiron 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורתיש לציין שכל החומרים המשלבים את מבנה המחשב איכותיים מאוד ומרגישים יציבים ומורכבים כהלכה (אין גופים זזים).

למחשב יש גם מקלדת כמובן והיא בתצורת צ'יקלט, משמע, כל כפתור מופרד ממשנהו. המקלדת פשוט מצויינת ונוחה. הכפתורים בגודל מושלם והם מכפרים על אובדן ה-Numpad בקלות. משטח העכבר קומפקטי ונוח. חשוב לציין שהמשטח תומך במולטי-טאץ' ובאמצעות מחוות ה"צביטה" ניתן להגדיל ולהקטין באמצעותו תמונות. שני כפתורי העכבר אשר הינם מופרדים, איכותיים ונוחים ונותנים תגובה מספקת לכל לחיצה.

המחשב שוקל כ-1.54 ק"ג עם סוללה, עוביו 26.2 מ"מ בעודו סגור/מקופל למצב לוח, אורכו 194.5 מ"מ ורוחבו 285 מ"מ.

מסך- בזה אפשר לגעת כמה שרוצים


מי מאיתנו אוהב שדוחפים לו אצבעות למסך המחשב? אין יותר תירוצים, במסך הזה תהיו חייבים לגעת. ל-Inspiron 1090 מסך מגע בגודל של 10.1 אינץ'. ניתן להשתמש באפשרות המגע גם כאשר המסך נמצא במצב רגיל וגם כאשר המחשב מקופל למצב לוח בלבד. המסך הינו בטכנולוגיית WLED ובעל רזולוציה של 768X1366- בהיר וחד. מהירות התגובה של המסך טובה מאוד והוא מגיב מהר למחוות המגע של המשתמש. 


Dell Inspiron 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורת
המסך כאמור מתקפל עד ל-180 מעלות, בעוד שניתן לדחוף אותו רק מחלקו התחתון (אחרת היינו מקבלים 360 מעלות). המסך מתקבע בצורה יפה ע"י שני מגנטים- אחד בכל צד, והם ממוקמים בדיוק באמצע המסגרת.


Dell Inspiron 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורתחיסרון בולט במסך שבולט יותר במחשב מסוג זה הוא זווית צפייה מאוד מוגבלת. ניתן להרים את המסך מעט ועדיין להשתמש במקלדת, אך בשל מגבלות המסך, לא תראו כאן יותר מדי, גם מזויית צפיה ישירה. החיסרון הזה מתגבר עוד יותר כאשר משתמשים במצב לוח בלבד, צריך להחזיק את המחשב בצורה ישירה ולא ניתן לעבוד איתו כשהוא מונח על שולחן. 

כפי שניתן לראות בדוגמא, בהשוואה לאייפאד אין אפילו תחרות. חשוב לציין: בבדיקה הוצגה בשני המחשבים אותה התמונה- נלקחה מתוך תפריט הרקעים של האייפאד ובצילום מסך נשלחה גם ל-INSPIRON 1090.


ביצועים – גם יפה, גם אופה


פרט לעיצוב הנעים והמבנה האיכותי, ה-1090 מציג יכולות לא רעות למחשב בנישתו. המפרט אינו מרחיק לכת, אך המחשב מגיב בצורה יפה לפתיחה ומעבר בין חלונות, גלישה ברשת ועבודה על מסמכי אקסל, פאוור פוינט ו-WORD. בנוסף, בניגון קובץ באיכות של 720p ובסיומת MKV התרחשו כמה קרטועים במהלך הסרט, אבל לא משהו שאיתו נלך לרב.

בנוסף- מאוורר המחשב שקט מאוד ולא תשמעו שום דבר מהמחשב גם כשהוא עובד.

יש מגע, מה עושים איתו?


אז למי שלא יודע, מערכת ההפעלה Windows 7 (ה-1090 מגיע עם גרסאת Starter) תומכת בממשקי מגע, ויותר מזה היא תומכת גם במולטי טאץ'. בעת מעבר לתצורת מגע, נוכל לראות אפשרות חדשה שמבצבצת בצד, מקלדת וירטואלית של מערכת ההפעלה. המקלדת יכול להתרחב עד לגודל של כחצי מסך והיא נוחה מאוד לשימוש, לא נופלת מאלו של ה-IOS והאנדרואיד, לדעתי. יחד עם המקלדת הוירטואלית קיימת אפשרות נוספת של זיהוי כתב שלא תומכת בעברית. מניסוי וטעייה של עבדכם הנאמן, הגעתי לכ-80 אחוזי הצלחה בכתב היד, שזה מרשים באופן יחסי, אבל מעייף מאוד ולא מומלץ. אני מציע להשתמש במקלדת הוירטואלית לאורך כל הדרך.


מקלדת וירטואלית
Dell מציעים לנו עוד אפשרות (מרעננת?) - סוג של מיני מערכת הפעלה בתוך Windows 7. מערכת ההפעלה הזו תעלה באופן אוטומטי כאשר המחשב יקופל למצב לוח והיא מציגה כמה אפשרויות: ניהול ספריות מוזיקה, תמונות, וידאו ואפליקציית צייר ידידותית (וילדותית) שממצה את עצמה מהר מאוד. עוד שתי אפשרויות: אינטרנט, אשר אינה מהווה אפשרות מיוחדת, מאחר ומקשרת אותנו לדפדפן הסטנדרטי (אקספלורר 8, ניתן לשדרג ל-9) וקישור לספריית המשחקים, חלקם נועדו עבור ממשק מגע והם חלק מה-Microsoft Touch Pack. לצערי, המשחקים נראים כמו חיקוי זול לאלו שנמצאים ב-Android Market וב-Appstore  ואחרי התלהבות של הפעם הראשונה, לא שיחקתי בהם כלל.

Dell Inspiron 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורת
חשוב וראוי לציין, המגע ב-1090 איננו רע בכלל. זמן התגובה יפה ושיטת המגע הינה קפסטיבית, כמו בשאר מכשירי המגע החדשים. המכשיר עובר לתצוגה לאורך לפי הצורה בה נאחוז אותו וניתן לדפדפן בין תמונות ודפים ע"י החלקת האצבע. ברוב הזמן, זה עבד באופן חלק. בנוסף, ניתן להגדיל ולהקטין תצוגת תמונות ע"י תנועת הצביטה המפורסמת.

בשורה התחתונה - מערכת ההפעלה הנוספת של DELL חסרה מאוד ואילו Windows 7 אינה מתאימה באופן מלא למגע, שכן רוב הכפתורים קטנים מאוד וברוב הזמן תצטרכו להתאמץ מאוד בכדי לגעת בהם במדוייק.

חיבורים, כניסות ואפשרויות נוספות - דָל למדי

אין יותר מדי על מה לכתוב בתחום זה. בצד שמאל נמצא חיבור למטען, כניסת אוזניות סטנדרטית ושתי כניסות USB 2.0. צד ימין? ריק מחיבורים, אבל כדי לא להשאיר אותו משעמם, מיקמו בו את כפתור ההפעלה.

מה קרה לחיבורי המיקרופון, HDMI, VGA, קורא כרטיסי זיכרון ועוד שלל אפשרויות? גם אני שואל את עצמי. למידה מעמיקה (לא יותר מדי) בנושא, גילתה כי ב-Dell מוכרים תחנת עגינה למחשב ושם ניתן למצוא קורא כרטיסים , חיבור לכרטיס רשת ועוד שתי כניסות USB 2.0.

בתחתית המחשב ניתן למצוא את חיבור תחנת העגינה ושני רמקולים – אחד בכל צד, אשר לא הרשימו בצורה יוצאת מהרגיל.

Dell Inspiron 1090 - מחשב נייד וגם טאבלט, ביקורת
סוללה – לא מספיקה

מבדיקה שנערכה לאורך זמן, הסוללה אינה מתרוקנת באופן מהיר במצב של אי שימוש (כאשר המחשב כבוי) וגם לאחר שבוע בו היה כבוי, הדלקתי את המחשב ומצב הסוללה היה שפיר.
יחד עם זאת, הסוללה החזיקה מעמד בשימוש רציף רק כ-4 שעות ויש גם חיסרון נוסף, היא אינה נשלפת אלא מובנת במכשיר. עבורי לא מדובר בחיסרון גדול, שכן התרגלתי לכך כבר באייפון ובאייפ, שם אפשר רק לפנטז מראה הסוללה.

סיכום - פוטנציאל שלא מומש עד הסוף


ל-Dell Inspiron 1090 מבנה איכותי וקו עיצוב חלק וסולידי. החומרים מהם בנוי המחשב טובים ונותנים הרגשה שזה מחשב לכמה שנים טובות. בנוסף לכך- המחשב מהיר מאוד ומגיב בצורה יפה לכל פעולה.


מנגד, ממשק המגע נותן אפשרות מרעננת, אך בשל זווית הצפייה המוגבלת שלו, משאיר את כל עניין המגע כממתק ולא יותר מזה. כמחשב נייד, ה-1090 נופל בצורה משמעותית ממתחרים בשל מחסור בחיבורים, אך מול מחשבי לוח כמו האייפאד יש לו יתרון בכך שיש לו בכלל חיבורים, כך שתצטרכו להחליט לפני הרכישה- מה אתם רוצים יותר: מחשב נייד או טאבלט.

לסיכום, מדובר במחשב חביב מאוד, אך לא יותר. כפי שאני רואה את זה, לאלו שירכשו את המחשב וישדרגו בעתיד ל-Windows 8 צפוייה הנאה מרובה. בינתיים, עם Windows 7 ועם מערכת הפעלה צדדית של Dell נראה כי המחשב לא מגיע לפוטנציאל מלא.

בשיורה התחתונה: עם זווית צפייה משופרת (פספוס, כי בסופו של דבר מדובר במסך מסתובב) ועם מעט יותר חיבורים, ה-1090 יכל בקלות להיות אחד ממוצרי השנה של 2011.

ציון:

מחיר: 2,784 ₪, ברשת באג.
אחריות: שנתיים

בעד: זמן תגובה מהיר לכל פעולה, עיצוב יפה ונעים, איכות בנייה גבוהה, מקלדת מצוינת, מאוורר שקט.

נגד: Window 7 אינה מערכת הפעלה טבעית להפעלת מגע, זווית צפייה מאוד מוגבלת למסך, מגוון חיבורים קטן, לא קיים שוק למשחקי מגע ל-Windows 7, מחיר, סוללה סבירה.


מפרט טכני:
•    מעבד: Intel N550 Dual Core 1.5Ghz
•    מערכת הפעלה: Windows 7 Starterבעברית
•    מסך: 10.1´´ Widescreen WLED Multi Touch
•    רזולוציה: 1366 x 768
•    כרטיס מסך: Intel GMA 3150
•    זיכרון: 2GB 1333MHz DDR3 Dual Channel
•    דיסק קשיח: 320GB sATA 7400RPM
•    תקשורת אלחוטית: Wireless 802.11b/g, Bluetooth
•    סוללה: 4 תאים
•    מצלמת אינטרנט 1.3 מגה פיקסל מובנית
•    משקל: כ-1.54 ק"ג
חיבורים:
•    USB x2
•    יציאה לאוזניות
•    כניסה למיקרופון

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (5 תגובות פורסמו):

avatar
621981 2011-06-07 18:55:37
צריך לחכות למערכת הפעלה הבאה של מייקרוסופט שתתאים לטאבלטים
avatar
liorkoren 2011-06-07 19:06:35
או שיוציאו גרסת טאבלט
avatar
2011-06-07 22:32:35
המוצר נראה ממש מגניב
avatar
2011-07-07 12:24:33
האם הוא הרבה יותר עבה מטבלט רגיל?
avatar
golant 2011-07-07 17:52:59
היי מאיר, ה-1090 עבה באופן משמעותי מכל הטאבלטים האחרים. עוביו זהה לרוב הנטבוקים בשוק כיום.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: