חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

טלויזיות עם תלת מימד, האם לשדרג עכשיו? | טלויזיות & וידאו | מדריכים | ראשי

טלויזיות עם תלת מימד, האם לשדרג עכשיו?

גודל אות: Decrease font Enlarge font
מסכי תלת מימד, האם לרכוש כרגע? מסכי תלת מימד, האם לרכוש כרגע?

השם החם ביותר בתחום הטלויזיות הינו 3D, רוכשים פוטנציאליים רבים של מסכים תוהים בינם לבין עצמם האם כדאי "ללכת" כעת על רכישת מסך מיידית, או לשבת ולהמתין על הגדר לבוא דגמים חדשים שתומכים בתלת מימד.


בראשית היה תלת מימד בבתי הקולנוע בלבד, הצופים זכו לחוות שעתיים של עומק בתמונה, בצירוף משקפיים מקרטון ולעיתים גם כאבי ראש כטעם לוואי.

בשנה שעברה, הוצגו בתערוכת CES אבי טיפוס של מסכים שבישרו על המטרה החדשה של טכנולוגיית 3D: בתי הצרכנים.
השנה, זכינו לצפות בדגמים מסחריים ראשונים ובימים האחרונים אף התבשרנו כי כבר בחודשים הקרובים, נוכל לראות מסכי תלת מימד גם בישראל.

האם טכנולוגיית תלת המימד מתאימה בכלל לצרכנים הביתיים? עבור חבורת ה"מאמצים המוקדמים" שחייבים לרכוש כל טכנולוגיה חדשה, התשובה תהיה חיובית, כתמיד, אבל בקרב הקהל הרחב יותר, התשובה תהיה תלויה בתוספת המחיר שתיגבה עבור תוספת ה- 3D ובגורמים נוספים, עליהם נעמוד במאמר זה.

יש עומק בתלת מימד?

את רוב הציבור לא ממש מעניין מה קורה מאחורי הקלעים של הטכנולוגיה ובאיזה טכניקות היא פועלת, העניין החשוב ביותר עבור הרוכשים הוא השאלה האם זה עובד או לא ובמקרה הספציפי הזה ניתן לומר בפה מלא כי הטכנולוגיה עובדת, כלומר האפקט מוחשי וקל להבחנה בעין, מה שלא תמיד ניתן היה לומר על טכנולוגיות אחרות (וכבר נתקלתי באנשים שלא ממש הצליחו להבחין בין וידאו באיכות רגילה או HD, שם זה תלוי גם במרחק הצפייה וגודל המסך), לכן מהבחינה הזו, התשובה תהיה כי מדובר בהצלחה, אם כי הצלחה שאינה חפה ממגבלות ובעיות.

משקפיים מגבילים, לי על קצה החוטם

כפי שזה נראה, המגבלה המהותית הראשונה, הינה ענין חובת הרכבת משקפיים בזמן צפיה בתכני 3D. רוב יצרני הטלויזיות ישווקו מערכות משקפיים מבוססות שיטת Active Shutter, אלו משקפיים שמסתנכרנים בזמן פעולתם עם התמונה שמוצגת על המסך, זאת בעזרת טכנולוגיית אלחוט מסוג Blootooth או אינפרה אדום (המשקפיים פועלים בעזרת סוללות) כך שגם אם המשקפיים מתוצרת כל החברות פועלים על אותו עיקרון בסיסי, כל יצרן יכול להטמיע מגבלות שיחייבו את הצרכנים להשתמש רק במשקפיים מתוצרתו (למשל, סוג אלחוט).

לפי מה שנראה עד עכשיו (השקות המסכים הראשונות) היצרנים מטילים מגבלות ולא מאפשרים שיתוף משקפיים בין מסכים של מותגים שונים, אבל, רק לאחר שיושקו דגמי כל החברות, נוכל להווכח האם אכן ניתן יהיה להשתמש במשקפיים של יצרנים ספציפיים על מנת לצפות בטלויזיה של יצרן אחר, מה שיקל על הצרכנים ("הביאו את המשקפיים עמכם") ויעזור באופן עקיף גם להתפשטות הטכנולוגיה.
כנראה שזה לא יקרה וחבל.


משקפי תלת מימד


יש לזה מחיר
חלק ממסכי הטלויזיה ימכרו עם זוג בודד או כפול של משקפי תלת מימד, בדגמי טלויזיות אחרים המכונים 3D Ready יאלץ הלקוח לרכוש זוגות משקפיים בנפרד ובכל מקרה, כאשר מדובר בתוספת של 100$-150$ לכל יחידת משקפיים, מדובר יהיה על פיתרון יקר למדי.
ומה יעשו בעלי משפחות מרובות ילדים? או מה יקרה כאשר נרצה להזמין עוד שני זוגות חברים או יותר לצפיה משותפת בסרט תלת מימד? אין ספק כי עניין תוספת המחיר למסך יהווה משוכה כלכלית לא פשוטה.

מי שבונה על טכנולוגיה שתפטור אותנו מהמשקפיים, יאלץ להמתין מספר שנים עד שיגיעו מסכי טלויזיה 3D שאינם מחייבים אותם, היות והמגבלות הטכנולוגיות הנוכחיות אינן כה פשוטות לפתרון.

רסיברים
בנוסף, מרוץ הטכנולוגיה ימשיך לבלבל ולהפיל חללים, עתה יהיו אלו שרכשו בשנה האחרונה דגמי רסיברים חדשים של קולנוע ביתי, אלו כוללים כניסות HDMI ותמיכה בפורמטי הקול החדשים של Blu-ray, אך עתה מסתבר כי לצורך העברת וידאו בתלת מימד, יש צורך בתקן HDMI 1.4 שאינו קיים ברסיברים אלו.
חלק מהיצרניות פתרו זאת ע"י הכללת שתי יציאות HDMI בנגני Blu-ray 3D, כאשר אחת מהן מוציאה תמונת וידאו אל מסך הטלויזיה והשניה מעבירה רק את האודיו אל הרסיבר, זאת במקום השיטה הנוכחית בה משתמשים בכבל HDMI יחיד מהנגן לרסיבר ומשם לטלויזיה.

Blu-ray 3D


תלת מימד טוב לבריאות?

חוברת ההפעלה באנגלית של מסכי סמסונג 3D כוללת אזהרת צפיה עבור נשים בהריון, חולי אפילפסיה, זקנים או ילדים מתחת לגיל שש, רופאי עיניים טוענים כי כ- 5%-10% מהאוכלוסיה עלולים לסבול מתופעות לוואי של צפיה בתכני 3D.
לאחר התנסות בטכנולוגיה החדשה (עם משקפי Active Shutter), התחושה האישית עימה יצאתי היא שהדור הנוכחי גורם להרבה פחות תופעות לוואי מבעבר, אולם, עדיין, חלק מחברי ועמיתי לתחום, התלוננו על כאבי ראש או עיניים לאחר צפייה במספר קטעי וידאו, לכן, מומלץ כי לפני רכישת מסך, יתנסו הלקוחות בצפייה ממושכת ככל האפשר בחנות.

מה יש לראות?

תכני תלת מימד אמורים להגיע ממספר מקורות:

א) כותרי Blu-ray: איגוד הבלוריי החליט לפני מספר חודשים על תקן 3D מחייב לכלל יצרני הנגנים, נכון לרגע זה, רק סרט תלת מימד בודד נראה באופק – זהו "מפלצות נגד חייזרים", כנראה שעד סוף השנה יושקו מספר סרטים נוספים.

גם הסרט שקידם יותר מכל את נושא תלת המימד – Avatar, יושק קודם כל במהדורת Blu-ray ו- DVD  ב- 2D "רגיל", אמנם הבימאי ג'יימס קמרון הכריז בראיון לעיתון Wall Street Journal כי גרסת ה- 3D של הסרט בפורמט Blu-ray תצא בחודש נובמבר השנה, אך בתגובה לכך, אמרו נציגי אולפני פוקס כי מדובר במידע מוטעה וכי לא ידוע עדיין האם ומתי תושק מהדורה שכזו.

גם לאחר שיצאו סרטים בפורמט כזה, יצטרכו הצרכנים לרכוש נגןBlu-ray  שמסוגל לנגן 3D, בחודשים אלו יתחילו להימכר דגמי הנגנים הראשונים וגם קונסולת המשחקים PS3 תקבל כנראה עדכון שיוסיף לה מימד נוסף.

Plasma 3D


ב) שידורי טלויזיה: רשת SKY הבריטית עסוקה בזמן האחרון בהכרזות על כוונות להתחיל בשידורי תלת מימד ומבצעת גם שידורי ניסיון (כגון שידור משחקי כדורגל בתלת מימד), בארה"ב, חזינו בתערוכת CES האחרונה בהכרזה משותפת של חברת פנסוניק ו- DIRECTV על השקה צפויה של שלושה ערוצי 3D בקיץ הקרוב שיציגו תכני ספורט, הופעות מוזיקה ועוד.

ומה בישראל? יבואניות המסכים יצטרכו לדאוג גם לפתרונות בתחום התוכן, על מנת שהצרכנים לא ימצאו עצמם עם מסך מתקדם שלא מאפשר ליהנות ממלוא יכולותיו.

ג) משחקי וידאו בתלת מימד: סוני הצהירה כי תפתח משחקי תלת מימד חדשים עבור קונסלות ה- PS3 וגם תשיק גרסת קושחה חדשה שתציג תמיכה בתלת מימד, נראה כי יש פוטנציאל גדול לטכנולוגיית 3D בתחום זה.

ד) המרת 2D אל 3D: נכון להיום, שתי חברות – סמסונג ו- טושיבה מציגות פיתרון חלקי לבעיית החוסר בתכנים, זאת בדמות מנגנון המרת תכני 2D אל 3D בזמן אמת, מה שאומר כי כל התכנים בהם אנו נוהגים לצפות יקבלו לפתח מימד חדש בעין - תוכניות אירוח, ריאליטי, חדשות ספורט וסרטים יהפכו כהרף עין לתלת מימד.
הפיתרון אינו יכול להחשב כמלא בשלב הזה, האיכות אינה זהה לזו שמגיעה מכותר בלוריי 3D מקורי ובנוסף, מנגנון ההמרה מפספס לפעמים ולא מצליח לנטר את התוכן המוצג כהלכה, כך שהצופים עלולים להחשף לעיתים למחזה ביעותים בו נראה למשל ראשו של אדם כשהוא מופיע בחזית התמונה ואילו גופו מופרד ממנו – רחוק בצד האחורי...

לשדרג או לא?

אז, האם כדאי לשדרג בתקופה הקרובה אל מסך תומך תלת מימד? בשלב זה, יש להתייחס אל 3D כתכונת "Nice To Have" ולבדוק את ביצועי המסך הכוללים, כלומר, האם הדגם החדש אכן מציע שיפור באיכות עיבוד הוידאו, עומק השחור ופרמטרים נוספים מלבד תלת המימד?

יש לזכור כי מסך 3D מהווה מסך טלויזיה רגיל לכל דבר, בין אם מדובר בטכנולוגיית LCD או פלזמה, לכן, אם אכן מדובר בדגם חדש ומשופר, זה יתבטא גם בצפיית 2D "רגילה", פנסוניק, טוענת למשל כי הדרישות של טכנולוגיית תלת מימד בניהן הצורך בלהציג תמונות ייחודיות לכל עין המתחלפות במהירות משפיעות לטובה גם על החדות של סצנות מהירות ב- 2D, טושיבה, שהציגה את דגם ה- CELL בלאס ווגאס, דיברה רבות על כוח המחשוב האדיר של מעבד 8 הליבות במסך, כוח שירתם גם לטובת עיבוד וידאו של תכנים רגילים.

וכמו תמיד, כדאי לזכור כי, בשנה הנוכחית, כי 3D - הטכנולוגיה החדשה התורנית תגיע בדגמים ובסדרות היקרות של כל חברה, בשנה הבאה, תוטמע הטכנולוגיה בסדרות הביניים ובשנה שלאחריה, תגיע גם לסדרות הזולות של המסכים כך שכלל הציבור יוכל להניח ידו עליה.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (15 תגובות פורסמו):

avatar
michael123 2010-01-03 10:46:30
איגוד הבלוריי החליט לפני מספר חודשים על תקן 3D מחייב לכלל התעשייה איגוד בלו-ריי מחליט לגבי נגני בלו-ריי, לא תעשיה. SMPTE (שאני חבר בו) הכניס רשימה של תקנים לגבי 3D שכל אחד בשלב שונה של אישורים. זה באיזה שהוא אופן "רוכב" על תקינה חדשה ל-D-CINEMA (רזולוציות יותר גבוההות מ-1080p)
avatar
liorkoren 2010-01-03 10:54:40
הכוונה היא כמובן לגבי יצרני נגנים (בלוריי), לא שאר המכשירים או ענפים אחריםו זה "רוכב" על התקן הנוכחי של בלוריי שמתייחס ל- 1080p.
avatar
2010-01-03 17:02:52
למה אין התייחסות בכתבה לסטרימרים? האם סטרימרים עתיידים יתמכו גם בתלת מימד? ועוד שאלה: האם שאני קונה טלויזיה של חברה מסויימת אני חייבת לקנות גם נגן מאותה החברה, או שכל הטלויזיות יעבדו עם כל סוגי תכני התלת מימד?
avatar
danistar 2010-01-03 20:06:13
אתם תמימים מאוד . בלו ריי עצמו ובכלל הHD בקושי חדרו לארץ , ה DVD עוד שולט כאן בגדול ולא נראה לי מתי הוא ידעך . מחיר הציוד והכותרים של ה HD בארץ הוא כל כך יקר לעומת חול וההיצע כל כך דל ועלוב ( כמה ערוצים בלווין /כבלים שעולים הון וכמה עשרות כותרי BR במחירים שערוריתיים ) שברור מאוד למה הטכנולוגיה לא חדרה . אתם מדברים על תלת מימד ?? קודם כל שערוץ 10 וערוץ 2 יתחילו לשדר HD ( וזה בטח לא יקרה בשנה הקרובה ) ושהאמצעים הטכנולוגיים יהפכו לזולים וזמינים יותר ואולי אז נוכל להתחיל לדבר 3D. בינתיים אני רואה את כל הסיפור הזה כגימיק לעשירים שבמילא נמצא בחיתוליו ועד שלא יהיו תקנים שיכולו על כל החברות ( ממש כמו המלחמה ההיא בין טושיבה לסוני ) ואולי יבוא יום שלא נטצרך משקפיים אני מעדיף לשבת מהצד.
avatar
liorkoren 2010-01-03 23:12:07
לגבי סטרימר, אני מניח כי דגמי סטרימרים עתידיים יתמכו בתלת מימד, כרגע אין מכשיר כזה ויקח זמן, היצרנים יבצעו התאמות. נגני בלוריי אמורים להתאים לכל הטלויזיות, זה חלק מהענין של סטנדרט אחיד לתעשיית ה- Blu-ray. danistar, זה די ברור שבשלב הזה מדובר בעיקר על גימיק - עד שיגיע מגוון רחב של תכנים והמחירים ירדו. מי יודע, אולי במקום לבצע מעבר משידורים רגילים אל HD, יעשו זאת ישירות אל HD 3D...
avatar
shkop 2010-01-03 23:34:42
אני רק השנה מרגיש שבאמת LCD הגיעו לבשלות ואפשר להשיג במחירים סבירים מסכים עם איכות תמונה טובה ככה שמי שבאמת רוצה תלת מימד איכותי וחף מתופעות לוואי ייאלץ לחכות. דווקא HD ביצע התקדמות יפה. הוא מתבטא גם בכותרי משחקים וגם בסרטים וסדרות ב-HD שלמי שיש מנוי בשרתי אחסון יכול להוריד בזמן סביר מאוד. לא נראה לי שדווקא היצע הערוצים בכבלים הוא חזות הכל. כדי שיהיה מסך תלת מימד ויבואו כמה חברים לצפות עוד יעבור זמן וזה בטח לא יהיה במיינסטרים של תכני הצפייה. חוצמזה בשביל סטייק פעם בכמה זמן לא צריך לקנות פרה, אפשר מדי פעם ללכת למסעדה...
avatar
2010-02-03 00:18:36
אם סרט כמו אווטר יוצא רק פעם בחצי שנה או שנה, באמת אין טעם להשקיע על זה כסף בבית. אפשר להנות בבית קולנוע.
avatar
2010-02-03 13:04:20
יש עוד גם הסרט אליס בארץ הפלאות אמור לצאת בבלו ריי בתלת מימד, רק מישהו יודע אם זה Blu-ray 3D או אדום כחול ?
avatar
muli1986 2010-05-03 00:14:13
תל מימד ומסכי אולד היי ערב טוב ולילה טוב לכולם... רציתי לשאול כמה שאלות זה נכון שהתלת מימד הכי פחות טוב באל סי די? אח"כ הוא יותר טוב בפלסמה והכי טוב במסכי אולד? ליאור אתה חושב שיהיה מתישהו 3d פנימי ללא צורך במשקפיים?.. האם מפתחים דבר כזה כרגע כמו מסכי האולד רק בקצב איטי? זה יחסוך הוצאה רבה על משקפיים ונוחות כמובן.... ומתי סוף סוף נוכל לראות את שוק מסכי האולד בגדלים התחלתיים של 32"? במקום הכאב ראש הזה פלסמה, אל סי די,אל סי די לד..בסוף עוד יוציאו עוד משהו לפני האולד. עד שהם זזים! מה מעכב את זה כל כך? ליאור אם אפשר בבקשה כתבה על uhd הדור הבא של ה hd למרות שזה מוקדם לדבר על זה כרגע... תודה....:rolleyes: הפרויייקט oled 50" 3d uhd full 7680*4320 -----זמן משוער 2020 (Y)
avatar
liorkoren 2010-05-03 10:27:26
על סמך הדגמות בהן צפיתי, 3D יכול להראות טוב בכל טכנולוגיה, עם זאת, התמונה עצמה תלויה באיכות המסך בו צופים (שחור, ניגודיות וכו'). יקח זמן עד להגעת OLED בגדלים מסחריים... ממש לא השנה :-) גם פתרון מלא של 3D ללא משקפיים זה לא ענין פשוט כרגע.
avatar
michael123 2010-05-03 11:22:35
אני לא בטוח כי הטכנולוגיה הנוכחית עם המשקפיים תתפוס זה עוד ישתנה.. גם כי היום יש כבר כמה טכנולוגיות מתחרות ב-3D
avatar
liorkoren 2010-05-03 20:18:45
זה ישתנה, בעיקר במעבר לטכנולוגיה ללא משקפיים.
avatar
1970-01-01 02:00:00
לפני הרבה שנים לפני הרבה שנים ראיתי בתערוכת מחשבים תצוגה ב 3D שעבדה בדיוק על אותו עקרון תאורטית אפשר לבנות כרטיס מסך שמסונכרן למשקפיים ולשדר 3D בכל טלביזיה ממחשב בהנחה שזמן התגובה של המסך מספיק מהיר
avatar
1970-01-01 02:00:00
מה בין HD FULL HD לא ראיתי כאן התייחסות להבדל בין HD ל- FULL HD. האהאם אין זה ההבדל בין רזולוציה 1000 TVL לבין 1900? ההאם ידוע לכם מדוע אנו המדינה היחידה שמשדרת ב- HD ולא ב- FULL? האם זה נכון שבעלי טלבזיות FULL HD רואים פחות טוב מבעלי HD בגלל ההמרה? ממתין לתשובות.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
אם אתה מדבר על איכות שידורים של ערוצי HD בישראל, אז הם משודרים ב- 1080i שזה הפורמט המקובל בכל העולם לשידורים כאלו. לגבי רזולוציות של טלויזיות, איכות התמונה של שידורי SD תלויה כיום יותר באיכות של מעבד הוידאו / תמונה במסך ופחות ברזולוציה הטבעית שלו.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
אין תגיות למאמר זה
הצבע לכתבה
3.50
הרשם לעדכוני האתר
Email: